ТРЕЋИ КАМЕН

ЗЕМЉА ЋЕ (НЕ)ПРЕЖИВЕТИ?

Visited 422 times, 1 visit(s) today

Откривена прва стеновита планета, удаљена 4.000 светлосних година од нас, која кружи око белог патуљка.

За шест милијарди година Сунце би могло да постане црвени џин. У том процесу би могло да захвати Меркур, а можда и Венеру. Дуго се мислило да би могло да спржи Земљу, пише The New York Times. Али можда није све осуђено на пропаст за нашу планету, иако ће тада можда бити ненасељена. Научници су открили стеновито небеско тело што кружи око друге звезде које је прошла кроз фазу црвеног џина.

Ова планета сада кружи око белог патуљка, мањег звезданог тела које остаје након што звезда сагори највећи део својег горива. Најважније, изгледа као да је некада кружила око звезде у истој позицији у којој Земља тренутно путује око Сунца, и то је чинила све док није гурнута на удаљену орбиту, двоструко већу од растојања Земље до Сунца, пре него што је умирућа звезда могла да је спржи. Ово је чини првиом потенцијалном стеновитом планетом која кружи око белог патуљка.

„Не знамо да ли Земља може да преживи. Ако се то догоди, завршиће слично”, рекао је Kеминг Џанг, астрофизичар са Универзитета Kалифорнија у Сан Дијегу, чије је име прво на научном раду објављеном у часопису Nature Astronomy. Планета је удаљена око 4.000 светлосних година од нас. Откривена је 2020. године јужнокорејском мрежом телескопа који користе микросочива. Истраживачки тим је посматрао како звезда ове планете пролази испред друге звезде, што је 1.000 пута повећало светлост која стиже до телескопа.

Поменута појава била је једнократан догађај, што је смањило шансе за детаљна и накнадна посматрања све док новији телескопи не буду могли боље да виде наведену звезду у будућности. Али др Џанг и сарадници успели су да ураде додатни посао у Kек опсерваторији на Хавајима прошле године и идентификују звезду као белог патуљка. Подаци које су истраживачи прикупили омогућили су им да израчунају да постоје најмање два небеска тела која круже око белог патуљка.

За једно се сумњало да је смеђи патуљак, пропала звезда у којој се нису покренуле нуклеарне реакције, смештена на веома великој удаљености од звезде. Али друго је планета око 1,9 пута већа од масе Земље која је кружила много ближе звезди, што указује да је то могућа стеновита планета. Моделирајући еволуцију звезданог система, тим је израчунао да је планета некада могла бити у орбити сличној Земљиној, погодној за живот. Звезда је вероватно била сличне величине као наша. Међутим, како је звезда остала без горива, изгубила је део своје масе, што је довело до тога да се стеновита планета удаљи. То јој је омогућило да побегне у току ширења матичне звезде из црвеног џина у белог патуљка.Ако је закључак др Џанга тачан, ово би била прва стеновита планета за коју се зна да кружи око такве звезде, рекла је Сузан Мулали, астроном из Научног института за свемирски телескоп у Мериленду: „Ово је дефинитивно најмања, најуређенија и најсложенија ствар коју смо икада пронашли око белог патуљка”.

Стивен Kејн, астроном са Kалифорнијског универзитета у Риверсајду, истакао је да је био стварно узбуђен када је видео ове информације. Међутим, иако је истраживао да ли планете могу да преживе фазу црвеног џина једне звезде, подсетио је да присуство смеђег патуљка представља компликације: „Ако је смеђи патуљак био ближе, а затим се удаљио, то мења динамичко окружење поменутог система. Можда је било других планета које су избачене, а то што видимо је оно што је преживело.”

НАСА би требало да лансира свемирски телескоп Nancy Grace не пре 2027. године, а очекује се да ће открити много више планета користећи микко сочива, укључујући и неке око белих патуљака. „Неки од њих би могли бити довољно близу за даљу истрагу”, закључио је др Џанг. За сада ово откриће остаје својеврсна „кристална кугла” да се завири у будућност наше планете.

(Илустрација Wikipedia/ESO)

(Н1)

Visited 422 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар