МЕЂУ ИЗМЕЂУ

КИТОВИ КОРИСТЕ АЗБУКУ

Visited 310 times, 1 visit(s) today

 

Недавна анализа вокализације китова уљешура указује на то да варијације у гласању, које подсећа на кликове, скривају одређену врсту абецеде на којој се темељи сложени комуникациони систем. Стручњаци из пројекта CETI су открили низове кликова краћих од 2 секунде који функционишу као својеврсни обрасци, односно основне јединице (фонеми) у оглашавању. „Вокализација уљешура је изражајнија и више структуисана него што се досад мислило”, наводи информатичарка Пратyша Шарма из MIT-ија, а преноси Science Alert.

Научници су анализирали вокализације око 60 различитих китова уљешура (Physeter macrocephalus), снимљене од 2005. до 2018. Идентификовали су 8.719 различитих образаца, разврстаних у 21 категорију. Kитови се комуникацији размењују „фонема” или преклапају вокализације са саговорницима, при чему креирају пјединачне обрасце, а и целокупну структуру зборења.

Неки квалитети образаца зависе од контекста, попут додатних кликова, док за ритам и темпо не следе специфичне контексте. Мали скуп различитих одлика ствара велику комбинацију препознатљивих звукова, попут фонема у људском алфабету. Пчеле, такође, имају комбинаторни систем комуникације, који се преноси плесом, а не песмом. Комбинације образаца преносе информације о смеру кретања и удаљености до извора хране. Истраживање  Contextual and combinatorial structure in sperm whale vocalisations објављено је у часопису Nature Communications.

(Илустрација Shutterstock)

(Индекс)

Visited 310 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар