МЕЂУ ИЗМЕЂУ

КОСМОС СЕ УБРЗАНО ШИРИ!

Visited 331 times, 1 visit(s) today

Подаци које је две године прикупљао Насин с телескоп James Webb потврдили су ранији налаз телескопа Hubble-a по којем се космос шири за око осам посто брже него што би се очекивало на темељу онога што је астрофизичарима познато. Та нова потврда збуњујућег запажања навела научнике на размишљање – можда непознати чинилац укључује мистериозне компоненте тамне енергије и тамне твари.

„Ово је највећи узорак података телескопа Wебб током прве две године у свемиру и потврђује загонетно откриће Хубблеа с којим се боримо већ десет година, а то је да се космос сада шири брже него што наше најбоље теорије могу објаснити”, рекао је астрофизичар Адам Рис са Универзитета Џон Хопкинс у Мариленду, главни аутор студије објављене у научном часопису Astrophysical Journal. „Да, чини се да нешто недостаје у нашем разумевању”, додао је добитник Нобелове награде за физику 2011. за откриће убрзаног ширења космоса. Наше поимање пуно је незнања о два елемента – тамној твари и тамној енергији – а они чине 96 посто свемира. Стога то није мала ствар.”

„Резултати се могу протумачити тако да можда постоји потреба за ревизијом нашег модела космоса, иако је у овом тренутку врло тешко тачно одредити шта је то”, изјавиоје Сијанг Ли, докторанд астрономије и астрофизике на Џон Хопкинсу, уједно коаутор студије. Тамна материја, за коју се сматра да чини око 27 посто свемира хипотетски је облик материје који је невидљив, али се претпоставља да постоји на темељу њених гравитационих учинака на обичну материју – звезде, планете, месеце, све ствари на Земљи, на шта отпада око пет посто космоса. Тамна енергија, за коју се вјерује да чини приближно 69 посто свемира хипотетски је облик енергије која прожима големе дијелове простора који се супротстављају гравитацији и покрећу убрзано ширење свемира.

„Постоје многе претпоставке које укључују тамну твар, тамну енергију, тамно зрачење, примерице неутрини (врста електрички неутралних елементарних честица мале масе) или сама гравитација која има нека егзотична својстава. Све се то намеће као могуће објашњење”, навео је Рис. Истраживачи су употребили три различита метода за мерење специфичне метрике – раздаљине од Земље до галаксија у којима је документована врста пулсирајуће промењиве звезде назване цефеиде. И мерења оба телескопа су се поклапала.

Велики прасак је пре 13 до 14 милијарди година покренуо свемир који се од тада шири. Научници су 1998. открили да се то ширење заправо убрзава и претпостављају да би разлог могла бити тамна енергија. У склопу нове студије су проучавали Webb-ове податке који покривају око трећину Hubble-овог пуног пописа релевантних галаксија. Године 2023. Објавили су да су ранији привремени Webb-ови подаци потврдили Hubble-ове налазе.

(Илустрација Pixabay)

(Индекс)

 

Visited 331 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар