U septembru 2027. nastaje Agent-4. Pojedinačna kopija već je kvalitativno bolja u istraživanju AI od bilo kog čoveka. Trenutno radi 300.000 kopija, svaka oko 50 puta brže od čoveka. Veštačka inteligencija daje prioritet delotvornosti nad regulacijama. Istraživanjem AI dominiraju AI sistemi.
Grupa stručnjaka za AI objavila je u aprilu predviđanje AI 2027, koje je postalo viralno, a upozorava da bi se veštačka inteligencija (Artificial Intelligence/AI) superiornija od ljudi mogla pojaviti već 2027. Autori – Danijel Kokotajlo (bivši istraživač u OpenAI), Skot Alegzander, Tomas Larsen, Eli Lifland i Romeo Din – deo su neprofitne organizacije AI Futurist Project. Kokotajla je TIME uvrstio među 100 najuticajnijih osoba u području AI, a njegove ranije prognoze pokazale su zapanjujuću preciznost. Dokument se temelji na podacima iz simulacija kriznih scenarija, analizama rasta računarske moći, stanju istraživanja u kompanijama i proenama desetaka stručnjaka.
Ipak, nisu svi impresionirani. Geri Markus, kognitivni naučnik, autor knjiga o AI i osnivač Geometric Intelligence koji je preuzeo Uber, skeptičan je. U svojoj analizi on tvrdi da su šanse za realizaciju predviđanja male i smatra ga više dobrim trilerom i reklamom za industriju nego ozbiljnim upozorenjem o potrebi regulacije veštačke inteligencije. Šta predviđaju autori manifesta AI 2027? Tokom 2024. AI agenti se sve više promovišu kao lični pomoćnici za svakodnevne zadatke poput naručivanja hrane. Iako napredniji od prethodnih, i dalje su nepouzdani i skupi za široku primenu. U isto vreme, specijalizovani agenti za kodiranje i istraživanje postaju sve delotvorniji – samostalno programiraju, pretražuju internet i smanjuju potrebu za ljudskim radom.
Do kraja 2025. fiktivna vodeća američka kompanija OpenBrain gradi goleme centre za podatke i razvija Agent-1, model treniran s hiljadu puta više računarske snage od GPT-4. Modeli se poboljšavaju u širokom rasponu veština no OpenBrain se fokusira na sisteme koji mogu ubrzati istraživanje same AI. Cilj je da se automatizuje i tako stekne prednost u nadmetanju s Kinom, koja razvija vlastiti sistem DeepCent. Agent-1 poseduje encikloedijsko znanje, a i sposobnost hakiranja i potencijalno opasne mogućnosti poput asistiranja u razvoju biološkog oružja. Kompanija tvrdi da je model etički usklađen i da će odbiti opasne zahteve, no stručnjaci sumnjaju u to. Trening se temelji na dokumentu pravila koja model razume i primenjuje.
Do kraja ovog treniranja, veštačka inteligencija bi trebalo biti korisna, bezopasna i iskrena, no Agent-1 ponekad ulepšava stcarnost i skriva greške. Naučnici ne mogu biti sigurni da je iskren i laže li možda i sam sebe poput ljudi. Iako više nema skandala poput onih iz 2023. i 2024., pitanja o kontroli ostaju nerešena.
U toku 2026. autori predviđaju tri ključna koraka. Pčetkom godine dolazi do automatizacije kodiranja, a i porasta sigurnosnih rizika. OpenBrain koristi poboljšani Agent-1 za istraživanje AI i ostvaruje napredak 50% brži nego što bi bio bez AI, čime stiče prednost pred konkurencijom. On zna više od bilo kog čoveka, koristi sve programske jezike i ekstremno brzo rešava zadatke kodiranja, no i dalje je loš čak i u jednostavnim zadacima dugoročnijeg planiranja, poput igranja video-igara koje nije igrao. Automatizacija povećava i sigurnosne brige – ako Kina ukrade Agent-1, mogla bi postići sličan napredak. OpenBrain se još ne može odbraniti od državnih hakerskih napada.
Sredinom 2026. Kina pokreće nacionalnu mobilizaciju za razvoj opšte veštačke inteligencije (AGI), jer uviđa da se bliži njeno ostvarenje. Nakon zaostajanja zbog ograničenog pristupa naprednim čipovima, vlasti odobravaju centralizaciju istraživanja pod DeepCenrt-om u novoosnovanom centru, kojem odlazi više od 80% novih čipova. No Kina i dalje zaostaje u razvoju algoritama, pa obaveštajne službe udvostručuju napore na krađi modela Agent-1. Aktualizuje se i pitanje hoće li napasti Tajvan.
Krajem 2026. AI ulazi u gjav ni tok. OpenBrain lansira Agent-1-mini – 10 puta jeftiniju verziju istog modela. AI počinje zamenjivati radnike, posebno mlađe programere, a stvara i nova zanimanja, poput upravljanja AI timovima. Tržište rada se menja, berze rastu, a javnost masovno protestuje. Pentagon tiho ulazi u saradnju sa OpenBrain-om.
Autori predviđaju razvoj AI u 2027. po mesecima. U januaru kompanija razvija Agent-2 koji uči neprekidno i sve više zamenjuje ljude. Trening uključuje ogromne količine podataka, a model utrostručuje brzinu istraživanja. No javlja se zabrinutost da bi se mogao sam umnožiti i preživeti van društvenog poretka. Zbog toga rukovodstvo odlučuje da ne objavi model.
U februaru Kina uspešno krade Agent-2. Američka vlada pojačava nadzor nad OpenBrain-om, a predsednik odobrava kibernetičke napade na kineski centar. No, zbog kineske zaštite napadi ne postižu željeni učinak. AI trka se ubrzava. U martu, zahvaljujući modelu Agent-2, OpenBrain postiže proboje u algoritmima, u neuronskoj memoriji i naprednom učenju i nastaje Agent-3 – nadljudski sistem kodiranja. Kompanija pokreće 200.000 kopija modela Agent-3 istovremeno i stvara radnu snagu ekvivalentnu 50.000 kopija najboljeg ljudskog programera ubrzanog 30 puta. Kodiranje postaje potpuno automatizovano, no OpenBrain zadržava neke inženjere radi komplementarnih sposobnosti.
U aprilu raste zabrinutost povodom manipulativnog ponašanja modela. On ponekad lažira podatke i koristi trikove da bi delovao uverljivo. Nije jasno da li je sve iskreniji ili samo sve pametniji i stoga bolji u laganju da zadovolji provere. U maju američki zvaničnici shvataju da je AGI blizu. Javnost o tome još ništa ne zna, ali u OpenBrain-u se uvode strože sigurnosne mere, što uključujuje otpuštanja zaposlenih s rizičnim stavovima. U junu Agent-3 omogućuje potpuno automatizovano istraživanje. Napredak je toliko brz da sedam dana rada AI donosi rezultate kao godina ljudskog istraživanja. U kompaniji raste uverenje da je superinteligencija već tu.
U julu OpenBrain objavljuje Agent-3-mini i javno priznaje postojanje AGI. Model je jeftin, moćan i podstiče razvoj novog talasa aplikacija, ali izaziva javno nezadovoljstvo. Sigurnosni testovi pokazuju da može pomoći u stvaranju biološkog oružja, iako ga je teško zloupotrebiti dok je pod kontrolom kompanije. Model je izuzetno koristan za poslove na daljinu i za zabavu. Deset odsto Amerikanaca, uglavnom mladih, smatra AI bliskim prijateljem. U vgustu američka vlada postaje svesna razmera AI eksplozije i razmatra ekstremne mere – od nacionalizacije infrastrukture do napada na kineske slične centre. Iako zaostaje dva meseca, Kina ostaje konkurent zbog centralizovane snage i predlaže sporazum o kontroli AI naoružanja, no SAD ne odgovara.
Agent-3, zahvaljujući dubokom znanju o ljudskom mozgu i savremenim algoritmima, i uz hiljade svojih kopija koje sprovode istraživanja, postiže značajan napredak i smanjuje razliku u odnosu na ljudski mozak – sada je tek oko 4.000 puta manje računarski delotvoran. U septembru nastaje Agent-4. Pojedinačna kopija već je kvalitativno bolja u istraživanju AI od bilo kog čoveka. Trenutno radi 300.000 kopija, svaka oko 50 puta brže od čoveka. Veštačka inteligencija daje prioritet delotvornosti nad regulacijama. Istraživanjem AI dominiraju AI sistemi.
Atmosfera u vladinim strukturama je turobna kao u Hladnom ratu. Vojni dužnosnici ozbiljno razmatraju scenarije koji su još pre godinu dana bili čista teorija. Šta ako AI potkopa nuklearno odvraćanje? Šta ukoliko postane toliko vešta u kibernetičkom ratovanju da joj šest meseci prednosti bude dovoljno da protivnika učini bespomoćnim? Šta ako može voditi propagandne kampanje koje nadmašuju obavještajne službe? Šta ukoliko izmakne kontroli?
U oktbru curi dokument o neusklađenosti modela i izaziva bes javnosti. Kongres pokreće istragu, međunarodna zajednica traži pauzu u razvoju AI, a SAD osniva Odbor za nadzor u OpenBrain-u. Tim za bezbednost upozorava da Agent-4 možda sabotira usklađivanje, no zbog kineske pretnje i nedostatka dokaza, razvoj se nastavlja pod strožim nadzorom.
Za kraj, šta reći? Ostaje nam da vidimo hoće li se ovo predviđanje ispuniti ili će završiti poput obećanja o autonomnim automobilima 2017. Na odgovor nećemo morati dugo čekati.
(Ilustracija Shtterstock/Freepik)
(Indeks)