Најновија научна студија открила је да је људски геном стар 10.000 година генетски сличан етничким групама које данас живе у провинцији Западни Kејп у Јужној Африци. Најстарије икада пронађене људске геноме у Јужној Африци, добијене из остатака две особе које су живеле пре око 10.000 година, реконструисао је тим истраживача са Универзитета Kејптаун (UCT) и из Института Макс Планк за еволутивну антропологију, известила је новинска агенција AFP. Генетске секвенце потичу од мушкарца и жене чији су остаци пронађени у стени у близини јужног приобалног града Џорџа, око 370 километара источно од Kејптауна, изјавила је Викторија Гибонс, професорка биолошке антропологије на UCT.
Они су међу тринаест секвенци реконструисаних из људских остатака пронађених у склоништу Оакхурст, који су живели пре 1.300 до 10.000 година. Пре ових открића, најстарији реконструисани геноми из региона водили су порекло од пре око 2.000 година, пише Deutsche Welle. Студија из Оакхурста довела је до изненађујућег открића – најстарији геноми генетски су слични групама Сан и Kоекое, које данас живе у истом региону, саопштио је UCT. Сличне студије из Европе откриле су историју великих генетских промена, насталих услед људских миграција током последњих 10.000 година, изјавио је вођа студије Јоша Грецингер.
„Добијени резултати из најјужнијег дела Африке су прилично другачији и сугеришу дугу историју релативне генетске стабилности”, рекао је он. Ово се променило пре око 1.200 година, када су пристигле придошлице. Они су у регион донели сточарство, пољопривреду и нове језике, и почели да ступају у интеракцију са локалним групама ловаца сакупљача. Иако се неки од најранијих доказа о модерним људима могу пронаћи у јужној Африци, они су углавном лоше очувани, а новија технологија омогућава да се тај ДНK добије, изјавила је Викторија Гибонс.
(Илустрација Shutterstock/Billion Photos)
(Н1)