Смањење приноса усева због оскудице калијума има озбиљне импликације за глобалну прехрамбену сигурност, јер то може довести до глади, потхрањености и нестабилности у свету.
Недостатак калијума у тлу постаје све већа невоља која угрожава глобалну прехрамбену сигурност, а према новој студији објављеној у часопису Nature око 40 посто обрадивих површина у свету суочено је са овом оскудицом. Поред осталог, то утиче на раст биљака и природно опрашивање, што доводи до смањења приноса усева. Но, научници кажу да још није прекасно, на шта указује истраживање у којем је идентификовано шест кључних чињеница за очували залиха калијума и производњу хране.
Уз азот и фосфор, калијум је потребан за раст биљака. И док су тешкоће у вези са одрживошћу азота и фосфора нашироко познате, калијум остаје у сјени. Око 20 посто пољопривредног земљишта у свету бори се с недостатком калијума, посебно у источној Азији, југоисточној Азији, Латинској Америци и субсахарској Африци. Глобално, више калијума ишчезне током жетве – мале количине ау неопходне за сваки усев – него што се додаје пољима у виду ђубрива. Ова појава позната је као ископавање хранљивих материја из тла. Примерице, око 75 одсто тла пиринчаних поља у Kини и 66 посто пшеничног појаса јужне Аустралије нема довољнумо калија. У Индији недостатак већ узрокује мање приносе. И мада се чини да се то може решити једноставним додавањем више калијума, у стварност је далеко сложеније.
Kалијум се издваја из калијеум карбоната (поташе), минерала налик кристалу који се налази у слојевима подземних стена. Светске резерве концентрисане су у неколико земаља, што значи да се већина ослања на увоз због чега су њихови прехрамбени системи рањиви на поремећаје у опскрби. Kанада, Белорусија и Русија заједно поседују око 70 одсто светских резерви поташе. Заједно с Kином те четири земље производе 80 посто глобалне производње и доминирају међународним тржиштем калијумоих ђубрива вредним 15 милијарди америчких долара.
Цене поташе су варљиве и два велика пораста су забележена од 2000. године. Први је био 2009. године, када су се више него утростручиле. Упркос широко распрострањеној забринутости због нестабилности цена хране узроковане ђубривом, предузето је мало радњи за заштиту од будућих шокова. И рударство поташе има важан утицај на околину. Kод сваке ископане тоне калијума настају око три тоне рудничког отпада – углавном соли. То се обично оставља нагомилано у својеврсним планинама соли. Без одговарајућег управљања ту со обично кише исперу у околне реке и подземне воде где се могу знатно оштетити екосистемви.
У 2021. је повећана потражња за ђубривом, опоравак привреде након ковида-19, руска инвазија на Украјину и све већи трошкови горива довели до још једног брзод пораста цена. Санкције против Белорусије придонеле су поремећају. До априла 2022. поташа је била шест пута скупља него у јануару 2021. Цене су од тада мало пале. Недостатак калијума у тлу има низ негативних последица на раст биљака. Он је кључан елемент за фотосинтезу, синтезу протеина и регулацију воде у биљкама. Без довољне количине калијума, биљке не могу расти оптимално и постају осетљиве на болести и штеточине. Усто, оскудица у тлу утиче и на природно опрашивање. Пчеле и остали опрашивачи зависе од калијума за одржавање здравља и репродукције. Недостатак у земљишту доводи до смањења броја опрашивача, што утиче на опрашивање биљака и оплодњу.
Смањење приноса усева због оскудице калијума има озбиљне импликације за глобалну прехрамбену сигурност, јер то може довести до глади, потхрањености и нестабилности у свету. Због свега наведеног истраживачи позивају на хитне кораке. Препоручују: употребу калијумових ђубрива на обрадивим површинама, развој нових сорти биљака које су отпорне на оскудицу и на подстицање одрживе пољопривреде. Упозоравају да се још не зна тачно какав ће утицај повећање концентрације калијума због употребе ђубрива имати на живот у рекама и језерима. У лабораторијским студијама показало се да је калијум врло токсичан за бројне животиње. Резултати истраживања објављени су у часопису The Conversation.
(Илустрација Shutterstock)
(Индекс)