MEĐU IZMEĐU

PAMETNI 2030. (NE)NESTAJU

Visited 173 times, 2 visit(s) today

Ilon Mask, Mark Zakerberg, Sem Altman i Bil Gejts ajavljuju da je era pametnih telefona pri kraju. Budućnost leži u uređajima koji će omogućavaju neposredniju interakciju s tehnologijom, poput moždanih implantata, elektronskih tetovaža i naočala za proširenu stvarnost. S druge strane, Tim Kuk, izvršni direktor Apple-a, veruje da će pametni telefoni još dugo igrati ključnu ulogu u svakodnevnom životu.

Ilon Mask, osnivač Neurolink-a,  predvodi razvoj moždanih implantata koji bi korisnicima priuštili kontrolu nad uređajima putem misli. Do sada su dvema osobama ugrađene spravice koje pokazuju mogućnosti ove tehnologije. U junu 2024. Neko s nadimkom Hot Elon Musk na mreži X postavila mu je pitanje: „Biste li ugradili taj čip u svoj mozak da biste novi X-ov telefon mogli kontrolisati mislima?” Ilon Mask je na to kratko odgovorio: „U budućnosti telefoni neće postojati, biće samo neuralinkovi”.

Mark Zakerberg, izvršni direktor Meta-e, fokusiran je na razvoj naočala za proširenu stvarnost (augmented reality– AR), koje bi korisnicima omogućile obavljanje većine digitalnih zadataka neposredno u vidnom polju. Pametne naočare će postupno zameniti pametne telefone do 2030. U intervjuu za The Verge istakao je: „Mislim da će pametne naočare postati sledeća velika računarska platforma”. To je uporedio s prelaskom sa računara na mobilne uređaje.

Bil Gejs stražuje smer koji se temelji na elektronskim tetovažama Tech Tats, koje razvija kompanija Chaotic Moon. Tetovaže s nanosenzorima mogu prikupljati, slati i primati podatke, uključujući praćenje zdravstvenog stanja, lociranje GPS-om i komunikaciju koja ljudsko telo pretvara u svojevrsnu tehnološku platformu. On je toliko uveren u te mogućnosti da je investirao znatan u razvoj.

Zagovornici elektronskih tetovaža ističu prednosti, osobito u zdravstvu. Takvi uređaji mogli bi revolucionisati medicinsko praćenje omogućiti rano otkrivanje pretnji poput srčanog i moždanog udara. Međutim, mogućnost da sve funkcije pametnog telefona – od telefonskih poziva do bankarstva i geolokacije – budu integrisane u ljudsku kožu otvara ozbiljna pitanja privatnosti.

Sem Altman, izvršni direktor OpenAI-ja, sarađuje s bivšim glavnim dizajnerom Apple-a , Džonijem Ajvom, na razvoju novog uređaja veštačke inteligencije koji bi mogao zameniti pametne telefone. Iako detalji nisu javno dostupni, cilj nije stvoriti novi pametni telefon. Sem Altman je u septembru 2024. rekao: „Mislim da ne bi trebalo pokušavati da se napravi bolji telefon”.

Nasuprot tome, Tim Kuk ističe: „Smatra da će pametni telefoni trajati vrlo dugo. Biće još inovacija”, izrazivši uverenje da će ta tehnologija ostati važna u svakodnevnom životu i pored razvoja novih, poput proširene stvarnosti i veštačke inteligencije.

(Ilustracija Freepik)

(Indeks)

Visited 173 times, 2 visit(s) today

O autoru

administrator

Ostavite komentar