Древни Египћани покушавали су разумети и лечити рак пре више од 4.000 година, верују научници. Пронашли су трагове резова на лобањи око велике лезије за коју се сматра да је узрокована канцерогеном израслином. Уочили су и 30 мањих лезија, што указује да се болест ширила. Лобања је припадала мушкарцу који је имао од 30 до 35 година када је умро. Истраживачи наводе да су резови, вероватно, направљени оштрим предметом, што наговешћује да су древни Египћани можда покушали да опериришу тумор.
„Kада смо први пут посматрали резове под микроскопом, нисмо могли веровати што је пред нама”, рекла је Татјана Тондини, истраживачица са Универзитета у Тубингену у Немачкој. Но Едгард Камарос, палеопатолог са Универзитета Сантјаго де Компостела у Шпанији, изјавио је да би хируршки резови могли бити резултат медицинске аутопсије да се сазна више о болести након смрти: „Обе могућности откривају хируршку интервенцију блиско повезану с туморима – и то је неверојатно. Ово откриће јединствен је доказ како је древна египатска медицина покушавала да се носи с раком или га истражити прије више од 4.000 година. То је изванредна нова перспектива у нашем разумевању историје медицине.”
У истраживању, које је објављено у часопису Фронтиерс ин Медицине, научни тим сугерише да је болест, иако се рак често сматра болешћу коју је узроковао човек чиниоцима животне средине, као што су загађење и исхрана, такође погађала древне цивилизације. Камарос, главни аутор студије, додао је: „Истина је да се рак доживљава као модерна болест, углавном повезана са западњачким навикама и карциногенима из околине. Међутим, рак је с нама од самог почетка, на многе начине. Чак су и диносаури патили од рака.”
Древни Египћани били су познати као врло вешти у медицини, имали су напредно знање о анатомији и хирургији. Докази упућују на то да су могли идентификовати, описати и лечити ране, болести и пријеломе и стављати зубне пломбе. Али рак је још био граница медицинског знања, сматрају истраживачи. Онису анализирали још једну лобању стару више од 2.000 година, која је припадала жени старијој од 50 година. Открили су велику лезију у складу с канцерозним тумором који је уништио кост. „Приликом анализе коштаних структура микро-CT скеном изнутра, нашли смо врло јасне канцерогене карактеристике”, закључио је Камарос. Обе лобање потичу из збирке Универзитета Кембриџ.
(Илустрација МЈ)
(Индекс)