СРИЦАЊЕ ИСТОРИЈЕ

ПОМЕРАЊЕ ХРИШЋАНСТВА!

Visited 449 times, 1 visit(s) today

Сребрна амајлија (амулет), стара 1.800 година, откривена у гробу у Немачкој најстарији је доказ хришћанства северно од Алпа, према новој студији.

Истраживачи су до открића дошли дигитално одмотавши малени свитак унутар амајлије с необичним латинским натписом. Ово би могло утицати на разумевање историчара како се хришћанство практиковало у раном Римском царству. Дугачка само 3,5 центиметра, амајлија садржи танак лист сребрне фолије који је чврсто смотан. Археолози су га пронашли у гробу човека који је умро у раздобљу од 230. до 270. године и покопан на гробљу у предграђу Франкфурта. Вероватно носио амулет на ужету око врата, јер је нађен одмах испод његове браде.

„Сврха ових амулета, такође познатих као филактерије, била је заштитити или излечити власнике од низа несрећа, попут болести, телесних болова, неплодности или, чак, демонских сила. У ери без напредног медицинског знања, такви су предмети били витални извори утехе и сигурности за вас и ваше вољене”, казала је Тине Расале, независна библијска археолошкиња која није укључена у студију, у изјави за LiveSciencе. „Локација открића артефакта је ретка, Ове амајлије су се нашироко користиле у касној антици, особито у источном Средоземљу, а много су ређе у западном римском свету.”

Откриће уакзује да су кршћанске идеје почеле продирати у ова подручја далеко од раних средишта успона хришћанства. Иако је предмет нађен 2018. године, стручњаци Лајбницовог центра за археологију (LEIZA) у Мајнцу провели су неколико година конзервирајући га, рестаурирајући и анализирајући пре него што су своја сазнања објавили. „Изазов у анализи био је што је сребрни лим смотан, а након отприлике 1.800 година, наравно, био је и згужван. Kористећи компјутерску томографију (CT), успели смо га скенирати у врло високој резолуији и израдити тродимензионални модел”, изјавио је Иван Каландра, руководилац за снимање у LEIZA-и.

Виртуелни приказ у три димензије омогућио је научницима да дигитално одмотају и анализирају натпис. Запис од 18 редака дешифровао је Маркус Шолц, професор у Институту за археолошке науке Универзитета Гете у Франкфурту. Он је истакао да је необично што је текст на латинском. „Обично су такви натписи на били написани на грчком или јебрејском”, објаснио је професор Шолц.

„Франкфуртски натпис” гласи како следи (упитници означавају подручја несигурности): „(У име?) Светог Тита. Свето, свето, свето! У име Исуса Христа, Сина Божјег! Господар света одолева [снагама?] свим нападима(?)/усртајима(?). Бог(?) даје улаз у благостање. Нека ово средство спасења(?) штити човека који се предаје вољи Господина Исуса Христа, Сина Божјег, јер пред Исусом Христом клечи свако колено: и они на небу, и они на земљи, и они под земљом, и сваки језик исповеда (Исус Христ)”

Сличан сребрни амулет откривен је 2023. године у Бугарској. Датиран отприлике у исто време, такође је пронађен у гробу близу лобање особе. Натпис је спомињао арханђеле Михаила и Гаврила и Христа чувара. Стручњаци који су проучавали бугарску амајлију указивали су да је овај језик, а и стављање у гроб, произашло из потребе раних хришћана да прикрију и чувају своју веру. Други рани метални записи који су пронађени у раном хришћанском свету често мешају различите вере, укључујући елементе јудаизма и паганства уз хришћанство. Према истраживачима, франкфуртски не спомиње никакву другу веру; он је чисто хришћански.

„Овај пример чини изванредним јесте то што је у потпуности написан на латинском и искључиво позива Исуса Христа и хришћанског бога”, нагласила је Расалле, што је необично јер већина амулета „такође привлачи анђеле, демоне или друге натприродне ентитете”. Текст франкфуртске амајлије је стога невероватно важан за проучаваоце раног хришћанства, приметили су истраживачи, нарочито зато што садржи најранији пример одређених фраза, укључујући „Свети, свети, свети!”, што је у хришћанству познато тек у четвртом столећу и рани цитат из Павлове посланице Филипљанима. „Ово захтева наше разумевање христијанизације запада и хришћански монотеизам на потпуно новој равни!”, закључила је Тине Расале.

(Илустрација FacebookMessengerTwitterEmailEmail)

(Kликс)

Visited 449 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар