Многе је изненадила вест да је у Кини, захваљујући истраживачима Тсинхуа универзитета, отворена и прва на свету болница у којој раде искључиво виртуелни лекари и медицинске сестре. Прогрес у медицини умногоме је повезан са развојем вештачке интелигенције: софтвери већ увелико помажу лекарима у дијагностиковању почетних или прогресивних стања (или их спроводе самостално), а роботи учествују у извођењу комплексних хируршких захвата.
Виртуелно особље је до пуштања поменуте клинике у рад,било тренирано на великом језичком моделу (LLM), захваљујући чему је, када се кренуло с радом, ефикасност била на задивљујућем нивоу. AI доктори успели су у првих неколико дана рада прегледали, чак, 10 хиљада (виртуелних) пацијената и дијагностикују њихова стања са стопом прецизности од изванредних 93,6 одсто, преноси РТ Балкан. У болници је стално запослено 14 доктора с вештачком интелигенцијом, који дијагностикују обољења и прописују адекватан план лечења и терапију, и четири медицинске сестре да им пружају подршку, баш као у правој болници, пише портал Global Times. Хоће ли то допринети здравству? Апсолутно.
Истраживачки тим овог амбициозног пројекта сматра да ће AI болница помоћи здравству да се издигне на много виши ниво. „Наша болница ће трансформисати начин на који лекари врше дијагностиковање и лечење пацијената и донети огромне користи и медицинским радницима, а и генерално јавности”, навео је руководилац Лиу Јанг. Примера ради, студенти могу користити AI пацијенте за увежбавање дијагностиковања уз избегавање било каквих ризика.
(Илустрацију израдила вештачка интелигенција)
(Спутњик)