МЕЂУ ИЗМЕЂУ

СЕВЕРНИ ПОЛ ИДЕ У РУСИЈУ

Visited 785 times, 1 visit(s) today

Управо је објављен World Magnetic Model 2025 који открива најновији службени предвиђени положај Земљиних магнетних поља. Ова верзија ће остати важећа до 2029. године, а може се очекивати да ће се северни пол приближава Русији. Земљин магнетни северни пол разликује се од географског. Потоњи (прави север) је фиксно место на Земљиној површини на 90 степени северне географске ширине где се планетина оса ротације сусреће с површином.

Магнетни северни пол је променљива тачка коју диктирају текући метали што запљускују Земљино спољашње језгро. Ови растопљени метали су проводљиви и у сталном су кретању због ротације планете и конвекције подстакнуте топлотом. У складу с начелима електромагнетизма, кретање ствара електричне струје, које стварају магнетно поље с два пола. Будући да се магнетни полови непрестано помичу, иако врло споро, NOAA и British Geological Sirvey (BGS) морају редовно да ревидирају своје моделе.

Седамнаестог децембра објавили су најновије ажурирање, укључујући нови Светски магнетни модел високе резолуције (WMMXR2025), који нуди значајно побољшање просторне разлучивости – приближно 300 километара на екватору, у поређењу са стандардном резолуцијом модела од 3.300 километара на екватору. Ажурирање је изузетно важно за технологију која се ослања на Земљино магнетно поље, односно Глобални систем позиционирања (GPS) и друге сателитске навигационе системе који се користе у свету.

Нова верзија је од правовремене важности јер се чини да се кретање северног магнетног пола убрзава. Од тридесерих година 19. века северни магнетни пол преместио се 2.250 километара преко горњих диелова северне хемисфере од Kанаде према Сибиру. Између 1990. и 2005. стопа помицања полова порасла је с мање од 15 километара годишње на око 50 до 60 километара.

„Тренутно понашање магнетног севера је нешто што никада раније нисмо приметили. Магнетни север полако се креће око Kанаде од 16. столећа, али је у минулих 20 година убрзао ка Сибиру, повећавајући брзину сваке године све до пре отприлике пет година, када је изненада успорио са 50 на 35 километара годишње, што је највеће успоравање брзине које смо икада видели”, рекао је др Вилијам Браун, глобални моделар геомагнетног поља у BGS-у.

(Илустрација NOAA)

(Kликс)

Visited 785 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар