Naučnici Tomskog politehničkog univerziteta, zajedno sa kolegama uspeli su da naprave elektrohemijski senzor za višekratnu upotrebu za određivanje prisustva pesticida karbosulfana u prehrambenim proizvodima. Prema navodima iz istraživanja, senzor je u odnosu na postojeće 10 puta osetljiviji na supstancu opasnu po život i zdravlje ljudi. Rezultati su objavljeni u naučnom časopisu Microchemical Journal.
Karbosulfan je hemikalija koja se koristi u poljoprivredi za suzbijanje insekata štetočina kao što je koloradska zlatica. Spada u klasu pesticida, veoma je efikasan, ali je i toksičan za ljude. Saradnici Geološkog fakulteta i Istraživačke škole za hemijske i biomedicinske tehnologije Tomskog politehničkog univerziteta (TPU), sa kolegama iz Instituta za fiziku materijala i Karlovog univerziteta (Češka Republika), smislili su veoma osetljiv senzor za detekciju ostataka karbosulfana u prehrambenim proizvodima.
„Karakteristika senzora je upotreba jeftinih materijala, minijaturna veličina i brzina dobijanja rezultata. Senzor detektuje prisustvo pesticida karbosulfana u koncentraciji 10 puta manjoj od onoga što postojeći slični uređaji mogu da urade”, rekala je koautor studije, Jelena Dorohko. vanredna profesorka na odseku za hemijsko inženjerstvo na Fakultetu prirodnih resursa TPU. Prema njenim rečima, senzor može biti korišćen u farmaceutskoj i prehrambenoj industriji, kao i u državnim agencijama za proveru kvaliteta hrane.
„Elektrohemijski senzor vam omogućava da dobijete informacije o prisustvu karbosulfana u sirovinama i u finalnom proizvodu koji, na primer, može biti i hrana za bebe na bazi povrća i voća koja sadrže velike koncentracije pesticida koji su dospeli u zemlju ili vodu. Stručnjaci će moći da prate kada počne da se akumulira u onim plodovima koji još nisu ubrani”, objasnio je Sakib Muhamed, koautor razvoja, inženjer u Odseku za hemijsko inženjerstvo TPU.
Senzor je fleksibilna plastična podloga površine 46 milimetara kvadratnih sa elektro- provodljivim nitima od laserski redukovanog grafenskog oksida sa nanočesticama srebra. Pripremljeni uzorci hrane se nanose na senzor i stavljaju u elektrohemijsku ćeliju spojenu na potenciometar. Pod uticajem određenog potencijala senzor registruje struju proporcionalnu koncentraciji pesticida karbosulfana. Naučnici sa Tomskog politehničkog univerziteta nastoje da „obuče” senzor da istovremeno detektuje dve ili tri vrste pesticida.
(RTS)