МЕЂУ ИЗМЕЂУ

СЛОНОВИ ИМАЈУ ИМЕНА?

Visited 417 times, 1 visit(s) today

Истраживачи су приметили занимљиву појаву: Понекад када се слон огласи у групи, одговоре му сви; а понекад када тај исти упути сличан позив, само један одговори. Да ли слонови једни друге ословљавају по имену? Ту идеју подупире нова студија која проучава дивље слонове у Kенији. Анализирали оглашавање, углавном мрмљања које производе гласне жице, слично људском споразумевању, више од 100 слонова.

Kористећи модел машинског учења, идентифивали нешто што се чинило сличним имену у тим гласањима. Затим пустили аудио–запис за 17 слонова да провере како ће реаговати на позив који им је очито упућен, а и на позив очито упућен неком другом слону. У просеку су се снажније одазвали на позиве очито упућене њима. Kада су чули такав позив, понашали су се полетније, ходали су ка извору звука и више су се огласили него када су чули онај очито намиењен неком другом. Налази студије указују на то да слонови „једни друге ословљавају нечим попут имена”, изјавио је бихевиорални еколог Мики Пардо са Универзитета Корнел, главни аутор студије у часопису Nature Ecology & Evolution.

„Да би се овако обраћали једни, слонови морају повезивати одређене звуке са одређеним појединцима, а затим их користити да привуку пажњу појединца у питању, што захтева софистицирану способност учења и разумевања друштвених односа”, објаснио је Пардо. „Чињеница да се обраћају једни другима као појединци истиче важност друштвених веза и посебно одржавања различитих друштвених веза.” Највеће копнене животиње на Земљи веома су интелигентне и познати по изврсном памћењу, способностима решавања проблема и софистицираној комуникацији.

Претходна истраживања показала су да се у међусобном поздрављању понашају сложено, испољавају визуелне, звучне и тактилне гестове. Зашто би слон слона дозивао по имену? „Не знамо тачно, али из наше анализе чини се да се то обично појављује приликом контактних гласања када слон позива другу јединку често по имену”, нагласио је конзервациони биолог са Државног уиверзитета Колорадо и коаутор студије Џорџ Витмајер. Додавши да је коришћење имена уобичајено у комуникацији мајке и младунчади, често да их смири или провери како су.

Употреба гласовних ознака специфичних за појединца – имена, ретка је, али не и без преседана у животињском царству. Показало се да то чине делфини и папагаји, а тада једино опонашају оглашавање других животиња. Kод слонова то нису само имитације звукова које производи прималац. „Уместо тога, чини се да су њихова имена произвољна, попут људских. Ословљавање појединаца произвољним именима вероватно захтева способност за одређени степен апстрактног начина размишљања”, подвукао је Пардо. А Витмајер је додао да овај научни рад истиче колико су слонови интелигентни и занимљиви, изразивши наду да ће то подстаћи већи интерес за њихову заштиту и очување.

Хоће ли људи једног дана разговарати са слоновима? „То би било фантастично, али још смо далеко од тога јер још не знамо синтаксу или основне елементе помоћу којих слонови кодирају информације. Тај део морамо одгонетнути да бисмо напредовали у разумевању слонова”, закључио је Витмајер.

(Илустрација EPA)

(Индекс)

Visited 417 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар