Сад неко може помислити (чак и гласно изгворити) да је „Галаксија” удесила да у слављеничлпм, 25. по реду броју, има чак шест ексклузива. Немојте се замарати нагађањима, поштовани читаоци, признајемо. Ма и то да смо први обзналили како ће изгледати први српски чип. Млађани аутор у двојаком смислу, и стваралачком и списатељском, одазвао се нашој молби. И док га вијају по целом свету да се баш у њиховој земљи скраси, он се, без имало двумљења, вратио у своју Србију.
Наравно, кад прослављамо домаћински ред је да понудимо најбогатију умну гозбу. Па изволите, послужите се!
Ексклузивно Дигитални цунами
СРПСКИ ЧИП МЕЊА СВЕ
Можда тако нешто већ у старту звучи немогуће, али при таквој помисли, није лоше сетити се и да је предлог Теда Хофа за пројектовање првог микропроцесора у то време за „Интел” био на граници немогућег, али је ипак резултовао неочекиваном револуцијом у свету рачунарства.
Стефан Николић
Ексклузивно Српски Пантеон
ГЕНИЈАЛНИ БОШКОВИЋ
„Бошковић (Руђер)је имао још једну идеју, и то потпуно лудачку за 18. век (а вероватно и за било који други век). Материја је саграђена од невидљивих и недељивих атома, рекао је он. Добро, то није особито ново, с тим би се сагласили и Леукип, Демокрит, Галилеј, Њутн и други. Али чујте шта је ту потпуно ван ума: Бошковић је тврдио да те честице немају величину; наиме, да су само геометријске тачке!” – пише у својој чувеној књизи „Божја честица” нобеловац Леон Ледерман.
Драгослав Стоиљковић
Ексклузивно Аргусов поглед
СРБИЈА НА ЛИТИЈУМУ
Наша земља је двоструко срећна. Прво, пре двадесетак година су пронађене знатне резерве литијума (око 1,2 милиона тона). Друго, према једној анкети и подацима са интернета, сваки двадесети грађанин земље, што је више од 300.000, зна све о литијуму. Рекло би се да Срби имају урођени ген за литијум. Остале државе су у тежој ситуацији јер се у целом свету (према подацима из 2021) литијумом бави око 38.000 људи, али га даље ископавају и примењују у различитим областима.
Бранислав Симонвић
Ексклузивно Квантни преплетаји
СЕЋАЈУЋИ СЕ БУДУЋНОСТИ
Ово је текст о ретрокаузалности, што је идеја да би ефекат могао претходити свом узроку. Телевизор се гаси пре него што притиснете даљински управљач. Умирете, да бисте се тек касније родили.
Влатко Ведрал
Ексклузивно Kосмичко ткање
А САД НИЗ ЗЕЧЈУ РУПУ!
Чак ни вакуум никада не мирује – као немирно море испуњен је тзв. пољима што се стално таласају многим честицама које се појављују и нестају, испуњавајуцћи вакуум тзв. енергијом нулте тачке различите од нуле. То је најнижа могућа енергија коју квантни физички систем може имати (енергија основног стања система), из тог разлога не се може искориситити за обављање рада – латентна моћ феномена што није ни постојање, ни непостојање.
Андреј Kоренић
Ексклузивно Шапутање нерава
ПРЕУМЉЕЊЕ МОЗГА
Kако можемо променити структуру сопственог ума? Овај текст је настао као одговор на питање које ми је поставио један познаник: „Можеш ли ми рећи која идеја или чињеница из твоје струке би била од највеће користи просечном човеку?”
Милош Бабић
Размеравање душе
БОЛ ЗБОГ ТУЂЕ СРЕЋЕ
Превазилажење зависти и Schadenfreude јесу уједно темељ цивилизованог света. Наравно, остаје Фицџералдова тешка препрека на којој и најмудрији често одустају. Ништа није толико неподношљиво као срећа других људи! А све је, наравно, почело од Аристотела.
Петар Нуркић
Екософија
ЗНАЊЕ ЗА ЗДРАВ ЖИВОТ
Улога научноистраживачког центра
Zepter International Hyper Tech у Београду не огледа се само у смишљању нових производа, већ и у свакодневном праћењу најновијих сазнања и истраживачких резултата у програмским областима којима се компанија бави и у изналажењу могућности њихове примене на побољшању постојећих и развоју нових производа. Осим тога, истраживачи учествују у дизајнирању производа и њихове сертификације.
Љубомир Лукић
Пандорина кутија
УБИЈА ЋЕЛИЈУ ПО ЋЕЛИЈУ
Статини не само што нису смањили учесталост кардиоваскуларних болести, него су изазвали многе друге здравствене невоље, као што су дијабетес, деменција, канцер, катаракта, мишићно–скелетне тегобе (мијалгија, слабост и грчеви у мишићима, аутоимуне болести мишића), депресија, тешкоће са ерекцијом и повећан ризик од неколико озбиљних инфективних болести.
Милован Шавија
Виртуелни рај
ШУМСКА АЗБУКА
Ако нам бондовске технологије не пријају, можемо замишљати вај-фај шумарство, или крипто-токен технологију шуме. Односно, шумске суперкомпјутере, умрежене и разгранате због своје способности да схвате математичко узвишено.
Горан Станковић
Подвизање ума
БРАУНОВСКА КАРТА
Она влада својствима (физичари их називају својством универзалности) којима тек предстоји описивање. Реч је о случајним геометријама у које се полаже нада да заједно с могућим генерализацијама (до више димензија) могу помоћи, на пример, у објашњењу феномена квантне гравитације.
Милан Тасић
Дарвинова нит
ГЕНИ НА БОЖЈОЈ СТРАНИ
Једноставно и јединствено, свако поседује отисак своје природе. Односно, индивидуални геном је аутобиографија сваке личности.
Есад Кучевић
По глави читаоца
ТЕМЕЉАН ПРИСТУП
Начин излагања и приступачност материјала у књизи др Александра Радовановића „Kвантно рачунарство” су њена највећа вредност. Сви потребни појмови се уводе без непотребних компликација, али ипак довољно ригорозно.
Борис Јанковић
Алхемија духа
СВАСТИКА НА ТРОНОШЦУ
Нажалост, овај облик који, по нашем мишљењу, израња из саме суштине фигуративних бројева и њихове архитектонике, у двадесетом веку је киднапован у Немачкој од стране нациста, поистовећен са кукастим крстом и тако постао озлоглашени симбол једне расистичке и геноцидне идеологије.
Рашко Радовић
Авантуре тастатуре
40 ГОДИНА КАСНИЈЕ
Пројекат самоградње рачунара „галаксија”, објављен крајем 1983. године у специјалном издању часописа „Рачунари у вашој кући”, обележио је почетак компјутерске револуције у тадашњој Југославији. Четрдесет година касније подсећамо се ових славних времена репринтом „Рачунара у вашој кући” и новом верзијом рачунара „галаксија”.
Дејан Ристановић
Ментална лозинка
ВЕЋ ВИЂЕНИ ХЕЛИКОПТЕРИ
Никада нећемо сазнати да ли је главна инспирација потекла од Дедаловог спиралног сврдла или Архимедовог бесконачног вијка, мада је можда и оно грнчарско коло несрећног Тала имало свој удео у пројекту који никада није реализован до краја, a често се наводи као претеча хеликоптера.
Миодраг Иванишевић
(Илустрација Pixabay)