МЕЂУ ИЗМЕЂУ

СУНЧЕВА ПЕЋ НА 1.050°C

Visited 353 times, 1 visit(s) today

Инжењери су осмислили уређај који може генерисати температуре више 1.000 Целзијусових степени прикупљањем сунчеве светлости. Једнога дана би се могао користити као зелена алтернатива фосилних горива у производњи материјала попут челика, стакла и цемента. Наиме, да би се произвели поменути материјали, потребно је загрејати сировине изнад 1.000 степени. „Отприлике половица енергије коју користимо не претвара се у електричну. Kористи се за производњу материјала који су нам потребни у свакодневном животу и индустрији”, рекао је Емилијано Казати са ETH Цирих у Швајцарској, а преноси New Scientist.

Соларне пећи које преко низа покретних огледала фокусирају сунчеву светлост на пријемник могу генерисати високе температуре, али не и прећи 1.000 степени. Стога су Казати и сарадници дизајнирали соларни пријемник са слојем кварца. То је полупрозиран материјал који пропушта светлосну енергију, али блокира топлотну. Наиме, док се силицијум загрева од концентриаане сунчеве светлости, кварц спречава отицање топлотне енергије; задржавајући топлоту и смањујући губитак енергије унутар система.

Поменути тим је тестирао модификовани соларни пријемник у постројењу које симулира сунчеву светлост и установио да може лако генерисати 1.050 Целзијусових степени, а могао би достићи 1200! Мада се за сада ради о резултатима почетних испитивања, Казати се нада да ће се једног дана овај пријемник нашироко користити као зелена алтернатива за стварање високих температура у индустрији. Истраживање  Solar thermal trapping at 1,000°C and above објављено је у часопису Device.

(Илустрација Device/Casati et al)

(Индекс)

Visited 353 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар