Tim istraživača iz Nemačke oživeo je ćelije algi koje su više od 7.000 godina ležale zakopane na dnu Baltičkog mora, bez svetla i kiseonika, piše The ISME Journal. Bile su zarobljene pod slojevima sedimenta, u potpunom mraku i bez pristupa kiseoniku. No, nakon što su ih naučnici stavili u povoljne uslove, potpuno su se oporavile. Počele su stvarati kiseonik i razmnožavati se kao da nikad nisu bile uspavane.
Radi se o najstarijem poznatom organizmu iz morskih sedimenata koji je vraćen iz neaktivnosti, što predstavlja izuzetan primer u novom naučnom području poznatom kao ekologija uskrsnuća (ressurection ecology). „Neverojatno je da oživlje ne samo da su preživele, nego nisu izgubile ni svoju biološku funkcionalnost”, izjavila je rukovoditeljka studije Sara Bolius iz Lajbnicovog instituta za istraživanje Baltičkog mora. „Rastu, dele se i fotosintetišu baš poput svojih savremenih potomaka.”
Mnoge vrste u prirodi ulaskom u uspavano stanje, poput hibernacije kod sisaea, uspevaju preživeti teške uslove usporavajući metabolizam i troše prethodno sačuvanu energiju. No, u Baltičkom moru vladaju specifični uslovi koji omogućuju da neke vrste algi prežive u uspavanom stanju znatno duže od uobičajenog. Nakon što se spuste na morsko dno, polako bivaju prekrivene sedimentom, što ih dodatno štiti od svetla i razgradnje.
Najnoviji uzorci izvađeni su sa dubine od oko 240 metara, u području poznatom kao Istočna dubina Gotlanda, gde su uslovi anoksični, gotovo bez kiseonika, što sprečava biološku razgradnju. U kombinaciji s potpunim mrakom, to stvara savršenu okolinu za očuvanje algi hiljadama godina. Istraživači su reaktivirali alge iz devet različitih uzoraka, a najstariji je datiran na 6.871 godinu, uz moguću pogrešku od 140 godina. Preciznost datiranja omogućila je jasna slojevitost sedimenta.
„Takvi sedimenti funkcionišu kao vremenske kapsule koje sadrže vredne informacije o nekadašnjim ekosistemima, biološkoj raznolikosti, populacionim promenama i genetskom razvoju”, objasnila je Bolisu. Ona veruje da će proučavanjem tih organizama naučnici doznati više o uslovima u kojima su živeli, poput slanoće vode, temperature i količine kiseonika. „To što smo reaktivirali tpliko stare alge samo je prvi korak u razvoju alata za uskrsnuće u Baltičkom moru. Sada možemo sprovoditi laboratorijske eksperimente koji nas vraćaju kroz vreme.”
(Ilustracija IOW/S. Bolius)
(Indeks)