Високи нивои х пронађени у више од половине узорака.
Хербицид „глифосат” je пронађен у узорцима са француске клинике за неплодност, што поново отвара питање о утицају контроверзне хемикалије на плодност, пише Guardian. Више од 55 одсто узорака садржало је високе нивое најчешћег сузбијача корова на свету, што је поставило додатна питања о утицају хемикалије на репродуктивно здравље и општу безбедност, показала је нова студија. Ново истраживање је, такође, пронашло доказе о утицају хербицида на ДНК и корелацију између нивоа „глифосата” и оксидативног стреса на семену плазму, што указује на значајан утицај на плодност и репродуктивно здравље.
„Узети заједно наши резултати указују на негативан утицај глифосата на репродуктивно здравље људи и вероватно на потомство”, наводе аутори студије. Овај научни рад се појавио у склопу напора који научници предузимају у потрази за одговором зашто глобалне стопе фертилитета опадају, а многи сумњају да је излагање токсичним хемикалијама значајан покретач овог пада.
„Глифосат” се користи на широком спектру прехрамбених усева и у насељеним подручјима у Сједињеним Државама. Најпопуларнији производ на његовој бази је „Монсантов” пестицид за сузбијање корова, Roundup, који је последњих година био у центру правних и регулаторних битака. Истраживање америчке владе из 2023. открило је генотоксичност код пољопривредника с високим нивоом хербицида у крви, што указује на повезаност пестицида и рака.
У децембру је група водећих америчких организација за јавно здравље поднела петицију Агенцији за заштиту животне средине да забрани производ, иако су њени браниоци рекли да нема дефинитивног доказа о токсичности за људе. Ипак, десетине земаља су забраниле или ограничиле његову употребу. Нивои које су француски истраживачи пронашли у сперми били су четири пута већи него у крви мушкараца, што је, како су аутори написали, први пут направљено поређење. Налаз су назвали забрињавајућим и указују да је хемикалија посебно опасна за репродуктивни систем.
Оксидативни стрес „сматра се једним од најважнијих фактора мушке плодности јер регулише виталност и функционалност сперматозоида код сисара”, написали су аутори и открили „значајну корелацију” између стреса и нивоа „глифосата”. Код људи који се баве пољопривредом забележени су највиши нивои, а 96 одсто укључених у студију имало је ову хемикалију. Код баштована је, исто тако, забележен међу највишим нивоима, а пушачи су обично имали повишен ниво, много већи од оних који не пуше. Конзумирање органских производа није имало јасан утицај на ове нивое. Аутори студије су написали да би било мудро да се надлежни руководе принципом предострожности у регулативи, а то значи боље и да се погреши зарад предострожности да би се заштитило здравље људи док се не спроведу нова истраживања.
(РТС)