Научници у Уједињеном Краљевству су утиснули цео људски геном на меморијски кристал да би се у будућности могао користити као узорак за обнову човечанства у случају изумирања. Кристал је израдио тим истраживача у Истраживачком центру за оптоелектронику Универзитета у Саутемптону, а могао би се користити за складиштење записа и о биљним и животињским врстама којима прети нестајање.
На меморијском кристалу може да се сачува до 360 терабајта информација милијардама година и да издржи екстремне услове, укључујући смрзавање, пожаре, директни удар, космичко зрачење и температуре до хиљаду степени Целзијуса, преноси CNN. Он је 2014. године проглашен за Гинисов светски рекорд као најиздржљивији дигитални материјал за складиштење података. Истраживачи су користио ултрабрзе ласере да упишу податке у шупљинице величине само 20 нанометара (милијардити део метра). Подаци ускладиштени на кристалу се преводе у пет различитих димензија његових наноструктура – висину, дужину, ширину, оријентацију и положај.
„Меморијски кристал отвара могућности да истраживачи трајно ускладиште геномские информације комплексних организама, попут биљака и животиња, који би се могли обновити”, рекао је Петер Казански, професор оптоелектронике и руководилац тимом истраживача. Дотични научници су морали размотрити ко ће или шта преузети сачуване информације у далекој у будућности. „Визуелни кључ уписан на кристалу даје проналазачу знање о томе који су подаци похрањени унутра и како се могу користити”, објашњава Казански.
За сада се кристал чува у Архиви Memory of Mankind, временској капсули у сланој пећини у Аустрији. Казански и сарадници су 2018. године користили технологију меморијског кристала за складиштење трилогије научнофантастичних књига Исака Асимова Foundation, које су потом лансиране у свемир. Технологија је коришћена и за чување главних докумената из људске историје, укључујући Универзалну декларацију о људским правима и „Магна карту”.
(РТС)