MEĐU IZMEĐU

BOJA NIKAD PRE VIĐENA!

Visited 37 times, 37 visit(s) today

Naučnici tvrde da su otkrili novu boju koju ljudsko oko dosad nije videlo, piše BBC. Istraživanje je sprovedeno nakon eksperimenta u kojem su američki istraživači usmerili laserske impulse u oči učesnika. Stimulisanjem određenih ćelija u mrežnjači ispitanici su, prema vlastitim tvrdnjama, videli plavo-zelenu boju koju su naučnici nazvali olo.

Međutim, neki stručnjaci tvrde da je postojanje nove boje upitno. Rezultati su objavljeni ovih dana u časopisu Science Advances, a koautor studije, profesor Ren Ng s Kalifornijskog univerzteta, opisao ih je kao izvanredne. On i saradnici veruju da bi rezultati mogli pomoći u daljem proučavanju daltonizma, odnosno slepoće za boje. Profesor Ng, jedan od pet učesnika u ogledu, izjavio je da je olo „zasićenija od bilo koje boje koju možete videti u stvarnom svetu”.

„Zamislite da ceo život gledate samo roze boju, nežnu ili pastelnu”, dodao je. „I onda jednog dana dođete na posao i neko nosi košulju s najintenzivnijom roze koju ste ikad videli i kaže da je to nova boja i da se zove crvena.” U toku opita su usmerili laserski zrak u zenicu jednog oka svakog ispitaniku.

U studiji je uključeno pet osoba, četiri muškarca i jedna žena, svi s normalnim vidom za boje. Troje, i sam Ng, ujedno su koautori istraživanja. Prema naučnom radu, ispitanici su gledali u uređaj nazvan „oz”, koji se sastoji od ogledala, lasera i optičkih naprava. Opremu je osmislio deo istraživačkog tima sa Kalifornijskog univerziteta Berkli i Univerziteta Vašington, a zatim je prilagođena za ovo izučavanje.

Mrežnjača je svetlosno osetljiv sloj tkiva na stražnjoj strani oka koji prima i obrađuje vizualne informacije. Ona pretvara sveetlost u električne signale koje putem vidnog živca šalje u mozak, čime omogućuje vid. Sadrži štapiće, ćelije koje prepoznaju boje. U oku postoje tri vrste, S, L i M, i svaka je osetljiva na različite talasne dužine: plavu, crvenu i zelenu.

Prema opisu naučnika, u normalnom vidu svaka svetlost koja stimuliše štapić M takođe stimuliše susedne L i/ili S jer im se funkcije preklapaju. Međutim, u ovom istraživanju su laserom stimulisani isključivo M, „što bi u teoriji moglo u mozak poslati signal boje koji se nikad ne pojavljuje u prirodnom vidu”, navodi se u načnom u radu. To znači da boju „olo” ne možete videti golim okom bez specifične stimulacije.

Da bi potvrdili boju viđenu u eksperimentu, svaki učesnik je podešavao kontrolni točkić za boje dok nije dobio nijansu koja odgovara novoj. Neki stručnjaci, međutim, tvrde da je percepcija nove boje stvar interpretacije.

Profesor Džon Barber, sa Univerziteta City St Georg’s u Londonu, koji nije učestvovao u istraživanju, kazao je da je, iako je reč o tehnološkom poduhvatu u selektivnom stimulisanju štapića, otkriće upitno. Protumačio je da bi se, primerice, u jakoj stimulaciji crvenih štapića (L) mogla vieti tamnocrvena, ali da bi se percipirana svetlina mogla menjati zavisno od osetljivosti štapića, što nije daleko od onoga što se dogodilo u ovom istraživanju.

Profesor Ng priznaje da je tehnički vrlo teško videti „olo”, ali tim i dalje proučava rezultate istraživanja da otkrije može li pomoći osobama sa slepoćom za boje koje imaju teškoće u razlikovanju nijansi. Pogledajte video-zapis: https://www.youtube.com/watch?v=OkpC0k8y5Ew&t=2s)

(Ilustracija Youtube)

(Indeks)

Visited 37 times, 37 visit(s) today

O autoru

administrator

Ostavite komentar