МЕЂУ ИЗМЕЂУ

БУДИ СЕ ВУЛКАН У АМЕРИЦИ

Visited 150 times, 150 visit(s) today

Стотинама километара од обале Орегона велики подморски вулкан, широк 1,6 километара, ускоро би могао да проради, тврде амерички научници. Пзнат као Axiial Seamount, налази се на дубини од 1,4 километра испод на геолошком жаришту где млазеви магме из Земљиног плашта избијају у кору. Такви вулкани чести су на океанском дну. А оавј се налази на подручју на којем се две велике тектонске плоче (Пацифичка и плоча Хуан де Фука) непрестано размичу, што узрокује континуирано гомилање притиска испод површине Земље.

У последње време број потреса нагло је порастао како се пуни све већом количином магме, а то је знак да би ускоро могле да почну ерупције, према истраживачима са Универзитета Вашингтон. „Тренутно бележимо неколико стотина потреса дневно, али то је и даље знатно мање него што смо видели пре претходне ерупције”, изјавио је Вилијам Вилкок морски геофизичар и професор на Одсеку за океанографију. „Рекао бих да ће се излити касније ове године или почетком 2026, а могао би и сутра, потпуно је непредвидиво. У току последње ерупције, у априлу 2015, забележио је око 10.000 мањих потреса за 24 сата, а исто се очекује и следећи пут. Магма је цурила месец дана и протезала се око 40 километара преко морског дна”.

У средишту вулкана узроковала је вишеструка урушавања стварајући велико удубљење познато као калдера. У калдери се развија се морски живот захваљујући гасовима богатим минералима из хидротермалних извора. Млазеви вруће течности, који садрже милијарде микроорганизама и органских и минералних твари, избијају из пукотина творећи беле облаке (snowbloweri).

„Током претходних ерупција мале биљке и животиње које живе око хидротермалних извора биле су спржене лавом, но само три месеца касније су се опоравиле” објаснила је Деби Kели, професорка морске геологије и геофизике на Универзитету Вашингтон. „Мислим да је то једно од наших највећих открића. Живот успева у тако негостољубивим окружењима, а вулкани су вероватно један од главних извора живота у океанима. Док оближње морске животиње попут риба, китова и хоботница могу осетити топлоту и подрхтавање тла, вероватно неће бити озлеђене. А људи на копну највероатније неће ни приметити да се догодила ерупција.”

Већина вулканске активности на планети, иначе, одвија се у подводним зонама размицања геотекстонских плоча.

(Илустрација Pixabay)

(Индекс)

 

Visited 150 times, 150 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар