Двоје Aмериканаца не знају ни кад. ни како ће се вратити на Земљу.
Американци данас имају неколико оперативних пројеката пилотираних свемирских бродова чији је задатак одвести људе у свемир, путовати до Међународне свемирске станице или до Месеца, па их сигурно вратити на Земљу. Нимало лак задатак, нарочито када се имају у виду опасности које вребају на сваком кораку. „Боингов” првенац, свемирски брод Starliner, након вишегодишњих испитивања напокон је с посадом (Бери Вилмор и Сунита Вилијамс) лансиран у Земљиној орбити. Било је то 5. јуна. Требало је то бити први пилотирани лет који би потврдио употребљивост ове свемирске летелице. Астронаути су се по плану морали вратити на Земљу осам дана касније..
Више од месец и по дана после лансирања двоје астронаута још се налазе свемиру, баш као и свемирски брод. Узрок? Ракетни мотори и помоћни потисници не раде како је планирано, део уопште не ради, а део ради хаотично, што нимало није наивно. NASA и „Боинг” седмицама покушавају да докуче тешкоће и изнађу начин како их решити. Иако је у међувремену било неколико најава како ће астронаути ускоро кући, то се неће догодити тако скоро.
Американци вешто скривају праву слику стања. У том смислу NASA је објавила да се поменута летелица у случају ванредне ситуације на Међународној свемирској станици сме користити као спасилачки брод. Но, то је за случај да заиста нема друге алтернативе. Пред инжењерима је вероцатно најзахтевнији задатак у историји лета у свемир – поправка пилотираног свемирског брода на даљину! Опције свакако још постоје, али за маневрисање и спуштање с посадом на Земљу, чак и само одвајање од станице, треба научити како летети с „поломљеним крилим”.
Двоје свемирских путника уживају у непланирано продуженом боравку у. Опције за повратак у случају да се летелица не може оспособити јесу SpaceX-ов Dragon или руски Soyuz. Свемир није место које прашта погрешке: четрнаест надгробних споменика, четрнаест астронаута и астронауткиња изгубило је живот у америчким свемирским бродовима до данас!
(Астрономски магазин)