Parkinsonova bolest, koja pogađa milione starijih ljudi u svetu, a za sada za nju nema leka, u novom istraživanju je povezana s bakterijama koje u crevima omogućuju proizvodnju vitamina B. To ukazuje da bi se mogla relativno lako preduprediti i lečiti. Prema najnovijim podacima Svetske zdravstvene organizacije (WHO) iz 2023., u svijetu je od Parkinsonove bolesti patilo više od 8,5 milijuna ljudi. Procene govore da bi se taj broj mogao udvostručiti do 2050. Glavni razlog rasta je starenje stanovništva.
Parkinsonova bolest je hronični neurodegenerativni poremećaj koji utiče na živčane ćelije u mozgu odgovorne za kontrolu pokreta. Karakterišu je simptomi poput tremora (drhtanja), ukočenosti mišića, usporenosti pokreta i poremećaja ravnoteže. Osim motoričkih simptoma, mogu se javiti nemotorički poput depresije, anksioznosti, poremećaja spavanja i kognitivnih oštećenja.
Novija istraživanja upućuju da bi crevni mikrobiom (bakterije u crevima) mogao igrati bitnu ulogu u razvoju Parkinsonove bolesti. Studija objavljena u maju 2024. u časopisu npj Parkinson’s Disease analizirala je uzorke stolice 94 pacijenta s Parkinsonovom bolešću i 73 zdrave osobe u Japanu. Rezultati su upoređeni s podacima iz Kine, Tajvana, Nemačke i SAD. Istraživači su otkrili da su promene u crevnoj mikrobioti povezane sa smanjenom proizvodnjom vitamina B2 (riboflavin) i B7 (biotin). Rkovodilac studije, dr Hiroši Nišivaki s Medicinskog fakulteta Univerziteta Nagoja, istakao je: „Nedostatak riboflavina i biotina može dovesti do smanjenja kratkolančanih masnih kiselina i poliamina, što je u stanju narušiti crevnu barijeru i povećati propusnost creva, a to su činioci primećeni kod Parkinsonove bolesti”.
Nišivaki i saradnici utvrdili su da je nedostatak vitamina B povezan s manjkom molekula koji pomažu u stvaranju zdrave sluznice creva. Tim sumnja na to da oslabljeni zaštitni sloj izlaže nervni sistem creva većim količinama toksina s kojima se danas sve češće susrećemo, uključujući hemikalije za čišćenje, pesticide i herbicide. Takvi otrovi podstiču prekomernu proizvodnju fibrila alfa-sinukleina – molekula za koje se zna da se gomila u ćelijama koje proizvode dopamin u delu mozga zvanom sunstantia nigra. To, pak, povećava upalu živčanog sistema i vremenom dovodi do težih motoričkih simptoma i demencije, karakterističnih za Parkinsonovu bolest.
Već je jedno ranije istraživanje iz 2003. pokazalo da visoke doze riboflavina mogu pomoći u poboljšanju motoričkih funkcija kod pacijenata koji su ujedno iz ishrane izbacili crveno meso. Stoga Nišivakijev tim pretpostavlja da bi visoke doze vitamina B mogle spriječiti deo štete povezane s bolešću kod mnogih pacijenata. „Suplementacija riboflavinom i/ili biotinom verovatno bi bila korisna kod podgrupe pacijenata s Parkinsonovom bolešću kod kojih disbioza creva ima ključnu ulogu”, ističe Nišivaki. Budući da je lanac događaja u razvoju Parkinsonove bolesti složen, ne može se očekivati da će svi pacijenti imati potpuno iste uzroke, što znači da bi svakog pojedinca trebalo proceniti zasebno.
„Možemo analizirati crevnu mikrobiotu pacijenata ili sprovesti analizu metabolita iz stolice”, objašnjava Nišivaki. „Na temelju tih nalaza mogli bismo prepoznati osobe sa specifičnim deficitima i davati im oralne dodatke riboflavina i biotina, što bi moglo postati delotvorna terapija.”
(Ilustracija Freepik)
(Indeks)