TREĆI KAMEN

KINEZI USPORILI ZEMLJU

Visited 637 times, 341 visit(s) today

Prema proračunima stručnjaka, punjenje brane Tri klisure produžilo je dan za otprilike 0,06 mikrosekundi, odnosno 0,00000006 sekundi, i izazvalo pomak Zemljine mase koji je rezultirao pomakom ose za otprilike dva centimetra.

Zamislite da neko izgradi toliko veliku građevinu da ona uspori rotaciju Zemlje – ne metaforički, nego doslovno, dovoljno da se to može meriti preciznim instrumentima. Ne, nije to ztapletu iz naučne fantastike, već stvarni inženjerski pothvat u Kini. Naime, prema Nasinim nalazima, brana Tri klisure na reci Jagce, najveća hidroelektrana na svetu, toliko je golema da je njeno punjenje vodom uzrokovalo merljive promene u rotaciji naše planete.

Brana Tri klisure, smeštena u provinciji Hubei, dugačka je 2.335 metara i visoka 185 metara. Akumulacipoo jezero može zadržati oko 39 kubnih kilometara vode, što je dovoljno da merljivo promeni raspodelu mase na Zemlji. Kada se jezero napuni, ta ogromna količina vode koncentriše se na visini od oko 175 metara nadmorske visine, a to znači da se masa redistribuira unutar Zemlje.

Dr Benjamin Fong Čao, geofizičar iz Nasinpog Godard centra za svemirske letove, objasnio je da „svaki put kada premestimo masu oko planete, menjamo njenu rotaciju. Učinak je vrlo malen, ali merljiv”. Prema proračunima stručnjaka, punjenje brane Tri klisure produžilo je dan za otprilike 0,06 mikrosekundi, odnosno 0,00000006 sekundi, i izazvalo pomak Zemljine mase koji je rezultirao pomakom ose za otprilike dva centimetra. Taj učinak je toliko malen da nema nikakav uticaj na svakodnevni život, ali je savršeno merljiv instrumentima koji se koriste za praćenje rotacipnonih karakteristika planete.

Kao ilustracija, za pomicanje Zemljine rotacije za punu sekundu bila bi potrebna promena mase koju bi izazvalo otprilike 16,7 miliona brana Tri klisure, Ovaj fenomen može se objasniti osnovnim zakonima fizike, tačnije momentom inercije. Primerice, kada klizač na ledu rotira u pirueti s raširenim rukama, on se okreće sporije. Kada skupi ruke, masa se približava osi rotacije i on se okreće brže. Isto vredi i za Zemlju – kad se masa rasporedi dalje od ose rotacije, povećava se njen moment inercije i rotacija se usporava, i obratno.

Ment inercije je mera otpora tela prema promeni rotacije oko ose i zavisi od raspoeele mase. Formula za moment inercije glasi: I = ∑ mᵢ·rᵢ². Gde je I moment inercije, mᵢ masa nekog dela tela, a rᵢ udaljenost mase od ose rotacije. Iz formule je jasno da povećanjem udaljenosti mase od ose povećavamo i moment inercije, što usporava rotaciju, tačno kao što se dogodilo u slučaju brane Tri klisure.

Učinak koji je proizvela brana sićušan je. Nema nikakvih posledica za život ljudi, ni za klimu, niti za sigurnost planete. No naučnici naglašavaju da je važan jer ima vrednost kao edukacioni alat koji pokazuje kako fizika funkcioniše u praksi i zašto su precizna merenja ključna za nauku. Dr Čao kaže: „Ovakav učinak nije razlog za zabrinutost, ali je fascinantan primjer kako ljudska aktivnost može uticati na planetarne procese”. Pogledajte video-zapis: https://www.youtube.com/watch?v=Jyrlmar501c.

(Ilustracija Wikipedia)

(Indeks)

Visited 637 times, 341 visit(s) today

O autoru

administrator

Ostavite komentar