МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ЛЕК ОД КОЈЕГ РАСTУ ЗУБИ

Visited 758 times, 3 visit(s) today

Јапански знаучници започели су испитивања на људима за експериментални лек намењен поновном расту зуба, означавајући могући  напредак у денталној медицини. Испитивање, које је започело у септембру 2024, следи вишегодишње истраживање антитела које би могло подстакло раст зуба код људи. Циљ је помоћи особама које пате од губитка зуба, стања за које нема трајног лека.

„Желимо да помогнемо онима који пате од губитка или недостатка зуба. Иако до данас није постојао третман који би омогућио трајно излечење, сматрамо да су очекивања људи од раста зуба висока”, рекао је Kатсу Такахаши, руководилац стоматологије у медицинском истраживачком институту болнице Kитано у Осаки, у интервјуу за The Mainichi. Истраживање се фокусира на ген-1 повезан с преосетљивошћу материце (USAG-1), противтело за које се зна да инхибира развој зуба код сисара.

Године 2021. научници са Универзитета Kјото, који су такође укључени у тренутна испитивања, идентификовали су моноклонско антитело способно да поремети интеракцију USAG-1 с коштаним морфогенетским протеинима (BMP), који играју кључну улогу у формирању зуба. „Знали смо да сузбијање USAG-1 погодује расту зуба. Оно што нисмо знали јесте хоће ли то бити довољно. Творови су дифиодонтне животиње са сличним зубним узорцима као људи”, додао је Kатсу Такахаши, коаутор студије.

Сада научници тестирају лек у студији која ће трајати 11 месеци, а укључују 30 мушких улесника од 30 до 64 године којима недостаје барем један зуб. Лек се примењује интравенски да би се проценила његова безбедност и делотворност. У претходним испитивањима на животињама нису уочени никакви штетни учинци.Ако буде успеха, болница Kитано планира проширити лечење на децу од 2 до 7 година којима недостају најмање четири зуба, с крајњим циљем да лек буде широко доступан до 2030. Док је тренутни фокус на пацијентима са урођеним недостатком зуба, Такахаши се нада да би третман могао помоћи свима који су изгубили иједан зуб.

(Илустрација Shutterstock)

(Кликс)

Visited 758 times, 3 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар