ШАПУТАЊЕ НЕРАВА

МАРИХУАНА ГА СМАЊУЈЕ

Visited 440 times, 1 visit(s) today

У студији, објављеној у часопису Journal of Neuroscience, научници су открили да THC, активни састојак канабиса, узрокује промену у експресији гена која, пак, изазива смањење броја дендрита, структура кључних за комуникацију између живчаних ћелија, неурона.

Kонзумација марихуане код малолетника може довести до стањења мождане коре, подручја мозга кључног за когнитивне функције, показало је ново истраживање. У студији, објављеној у часопису Journal of Neuroscience, научници су открили да THC, активни састојак канабиса, узрокује промену у експресији гена која, пак, изазива смањење броја дендрита, структура кључних за комуникацију између живчаних ћелија, неурона. Ова атрофија може утицати на способност мозга за учење, социјалну интеракцију и суочавање с изазовима и повећати рањивост младих у критичном раздобљу развоја мозга.

Kонзумација канабиса међу младима у САД минулих година расте, а у комерцијалним производима од канабиса такође се повећавају концентрације THC-а. Стога је важно продубити разумевање како та супстанца делује на развој мозга и когнитивне способности. Ова студија, која је укључивала напредне технике ћелијске и молекуларне биологије, представља значајан корак у развоју успешних мера јавног здравства за заштиту младих. Нека ранија истраживања већ су показала да конзумација марихуане може променити функционисање гена.

Шта су то дендрити и зашто су важни? Дендрити су дрволики кратки изданци на неуронима, а делују попут антеница за примање сигнала од других неурона. Њихова главна функција је прикупљање информација кроз синапсе – спојеве између неурона – и пренос тих информација према телу ћелије, што омогућује комуникацију  неурона. Ова мрежа преноса кључна је за све функције мозга, укључујући процесирање информација, доношење одлука и учење. Што су дендрити већи и сложенији, то неурон може примити више информација од суседних ћелија, а то доприноси бољој функцији мозга.

Истраживања су показала да је код адолесцената који су конзумирали канабис пре 16. године кора мозга тања у поређењу са онима који га нису користили.Нова студија, која је комбиновала методе анализе MRI снимака са експериментима на мишевима, показала је да THC, активни састојак канабиса смањује дендритску структуру неурона, што доводи до атрофије одређених делова мождане коре, посебно у време критичног раздобља развоја мозга у адолесценцији. С обзиром на ограничења MRI-ја, кључан део студије био је модел миша који је истражио тим Грасиеле Пињеиро, професорке на Одсеку за фармакологију и физиологију Универзитета у Монтреалу.

Проучавање је показало да су гени који су циљани THC-ом у мишјем моделу повезани са стањивањем коре. „Модел нам је омогућио да покажемо како THC мења експресију одређених гена који утичу на структуру и функцију синапси и дендрита”, објаснила је Пињеиро. „Резултат је био атрофија дендритске структуре, која би могла допринети стањивању кортекса забележеном у одређеним подручјима.”

Kомбиацијом различитих метода истраживања, тимови су с високом поузданошћу утврдити да су гени циљани THC-ом у моделу миша повезани са стањивањем кортекса малолетника. Занимљиво је да су исти гени пронађени код адолесцената, особито у тањим кортикалним областима, који су експериментирали с канабисом. Један од водећих аутора студије Томас Пос, професор психијатрије и неуронаука на Универзитету у Монтреалу, објаснио је да дендрити функционишу попут мреже антена које примају податке у мозгу. „Ако мозак упоредимо с рачунаром, неурони би били средишњи процесор који прима све информације путем синапси кроз мрежу дендрита”, рекао је Пос. „Дакле, смањење уноса података у средишњи процесор преко дендрита отежава мозгу учење нових ствари, интеракцију с људима и суочавање с новим ситуацијама. Другим речима, то чини мозак рањивијим на све што се може догодити у животу младе особе.”

Истраживање наглашава потребу за већом свешћу у вези с деловањем марихуане на развој мозга код адолесцената, посебице с обзиром на све већу доступност производа с високим уделом THC-а.

(Индекс)

 

 

Visited 440 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар