Изгледа да Марс, као и Сунце, из атмосфере избацује плазму, што је помало неочекивано с обзиром на то да нема глобално магнетско поље. Наиме, када магнетска поља у јонизованом гасу (плазми) око звиезде изненада промијене смер или се преполове, долази до великог избијања енергије, односно коронарног избачаја масе.
Астрономи су уочили сличан феномен у Марсовој горњој атмосфери испуњеној плазмом, иако планета има само џепове магнетског поља, а не глобално магнетско поље као Сунце. Но до недавно нису забиљежени масовни избачаји, пише New Scientist. Физичар Лоу-Чуанг Ли из Института наука о Земљи на Тајвану и сарадници су приликом анализе података с Насиног сателита Mars Atmosphere and Volatile Evolution (MAVEN) уочили три експлозивна избацивања масе из јоносфере која су се догодила 2014, 2016. и 2019. године.
Овај феномен није лако приметити на Марсу, за разлику од избачаја масе са Сунца, који су довољно густи да рефлектују сунчеву светлост па се могу виђети са Земље. Стога су знанственици потражили подручја у ионосфери гђе наизглед нема плазме. Ли и колеге сматрају да избачаје на Марсу узрокују интеракције између његовог испрекиданог магнетског поља и соларног ветра. Стална струја набијених честица узрокује пуцање линија магнетског поља планете и избацивање плазме.
„Ако се ово догађа у Марсовој атмосфери, то би могло значити да се слични процеси збивају и на другим планетама које, такође, немају глобално магнетско поље, попут Венере”, рекао је физичар Мерју Овенс са Универзитета Рединг у Великој Британији. Истраживање In situ observation of mass ejections caused by magnetic reconnections in the ionosphere of Mars објављено је у часопису Nature Astronomy.
(Илустрација Shutterstock)
(Индекс)