MEĐU IZMEĐU

NEOBIČNO TELO OKO SUNCA

Visited 257 times, 1 visit(s) today

Za ljubitelje novoidentifikovanih nebeskih tela jul je, zaista, bio uzbudljiv. Nedavno su astronomi opisali Ammonite, potencijalnu patuljastu planetu iza Plutona. A upravo su najavili postojanje BetelBddy, male zvezde koja kruži oko Betelgeze, jedne od najsjajnijih i najupečatljivijih zvezda na noćnom nebu.

Betelgeza je crveni superdiv, smeštena u sazvežđu Oriona, poznatog po veličini i specifičnoj crvenoj boji; procenjuje se da je stotinama puta veći i hiljadama puta sjajniji od Sunca. A sada stiže još jedno značajno otkriće. U naučnom radu objavljenom početkom meseca u časopisu Planetary Science Journal, astronomi iz istraživačkog projekta Large inclination  Distant Object (LiDO) izvestili su o otkriću 2020 VN40, retkog i udaljenog tela koje oko Sunca obiđe jednom na svakih deset Neptunovih orbita.

Astronomi su 2020 VN40 klasifikovali kao transneptunsko telo – grpu patuljastih planeta koje kruže oko Sunca dalje od Neptunove putanje. Ovo nebesko telo ima neobičnu, nagnutu orbitu koja ga stavlja u orbitalnu rezonancu s Neptunom u srazmeri 10:1. To znači da ta dva tela međusobno deluju jedno na drugo, usklađujući svoje orbitalne periode u preciznoj srazmeri.

„Ovo je veliki korak u razumievanju spoljnjih delova Sunčeog sistema”, rekla je Rozmari Pajk, glavna istraživačica iz Centra za astrofiziku | Harvard & Smitsonijen. „Pokazuje da i vrlo udaljena područja pod uticajem Neptuna mogu nebeska tela, i daje nam nove tragove u vezi s tim kako se Sunčev sistem razvijao.”

Otkrivanje takozvanih autsajdera u Sunčeom sistemu uvek je razlog za slavlje, ali ae 2020 VN40 izdvaja iz nekoliko razloga. Pre svega, podupire ideju da Neptunova gravitacija može privući udaljena tela ka unutrašnjem delu Sunčevog sistema – nešto što su astronomi već dokumentovali s drugim dalekim nebeskim telima.

Osim toga, 2020 VN40 ima neobičnu, nagnutu orbitu koja ga dovodi bliže Suncu kada je najbliže Neptunu – suprotno od ponašanja većine sličnih tela. Upravo je taj nagib razlog za orbitalnu sinkronizaciju između Neptuna i 2020 VN40, u kojoj manje telo dolazi blizu Sunca jednom na svakih deset Neptunovih orbita, navode autori studije. Drugim rečima, jedna godina za 2020 VN traje čak 1.650 zemaljskih godina.

„Ovo novo kretanje je kao da smo otkrili skriveni ritam u pesmi za koju smo mislili da je znamo”, dodala je Rut Mari-Klej, koautorka studije i astronomkinja sa UniverzitetaKalifornija u Santa Kruzu. „To je tek početak”, naglasila je Ketrin Volk iz Instituta za planetarne nauke. „Otvaramo nov prozor u prošlost Sunčevog sistema.”

(Ilustracija AI)

(Indeks)

Visited 257 times, 1 visit(s) today

O autoru

administrator

Ostavite komentar