МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ОЗРАЧЕНЕ, А КАО ДА НИСУ

Visited 312 times, 1 visit(s) today

Нивои зрачења које су искусиле жабе у Чернобиљу нису утицали на њихову старост или брзину старења, показало је ново истраживање. Ове две особине се не разликују у узорцима ухваћених у подручјима с високом радијацијом и оних који живе у контролним подручјима без зрачења. Такође нису пронађене разлике у нивоима кортикостерона, хормона повезаног с одговором на стрес, зависно од зрачења којем су изложени ови водоземци.

Ово су главни налази истраживања које су водили Универзитет Овиједо и Биолошка станица Донана-CSIC, а сарађивали су и међународни истраживачи. Реч је о првој анализи могућих дугорочних ефеката радијације на старост и брзину старења чернобилске фауне. Резултати показују да „нивои радијације, којим су тренутно изложене жабе у Чернобиљу, нису довољни да изазову хронично оштећење ових организама”. Ова врста истраживања које прецизно мери излагање радијацији и анализира дугорочне биолошке особине, као што су старост и брзина старења, од суштинског је значаја да се исправно процени тренутни утицај катастрофе на дивље животиње.

Научници истичу да је прошло готово 40 година од несреће у четвртом реактору тамошње нуклеарне електране, а током овог периода је ниво радијације знатно опао у подручјима која су првобитно погођена. Процењује се да је преостало мање од 10 посто радијација емитоване у несрећи, а неки од најопаснијих изотопа – попут јода, нестали су у року од неколико месеци. Новија истраживања показују да је Чернобиљ, заправо, постао један од највећих природних резервата у Европи. Ово објашњава зашто је кључно обавити прецизну процену у којој мери ова несрећа и данас има штетне посљедице по околину.

(Илустрација Pixabay)

(Kликс)

Visited 312 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар