Илон Маск, Марк Закерберг, Сем Алтман и Бил Гејтс ајављују да је ера паметних телефона при крају. Будућност лежи у уређајима који ће омогућавају непосреднију интеракцију с технологијом, попут можданих имплантата, електронских тетоважа и наочала за проширену стварност. С друге стране, Тим Кук, извршни директор Apple-a, верује да ће паметни телефони још дуго играти кључну улогу у свакодневном животу.
Илон Маск, оснивач Neurolink-a, предводи развој можданих имплантата који би корисницима приуштили контролу над уређајима путем мисли. До сада су двема особама уграђене справице које показују могућности ове технологије. У јуну 2024. Неко с надимком Hot Elon Musk на мрежи X поставила му је питање: „Бисте ли уградили тај чип у свој мозак да бисте нови X-ов телефон могли контролисати мислима?” Илон Маск је на то кратко одговорио: „У будућности телефони неће постојати, биће само неуралинкови”.
Марк Закерберг, извршни директор Meta-e, фокусиран је на развој наочала за проширену стварност (augmented reality– AR), које би корисницима омогућиле обављање већине дигиталних задатака непосредно у видном пољу. Паметне наочаре ће поступно заменити паметне телефоне до 2030. У интервјуу за The Verge истакао је: „Мислим да ће паметне наочаре постати следећа велика рачунарска платформа”. То је упоредио с преласком са рачунара на мобилне уређаје.
Бил Гејс стражује смер који се темељи на електронским тетоважама Tech Tats, које развија компанија Chaotic Moon. Тетоваже с наносензорима могу прикупљати, слати и примати податке, укључујући праћење здравственог стања, лоцирање ГПС-ом и комуникацију која људско тело претвара у својеврсну технолошку платформу. Он је толико уверен у те могућности да је инвестирао знатан у развој.
Заговорници електронских тетоважа истичу предности, особито у здравству. Такви уређаји могли би револуционисати медицинско праћење омогућити рано откривање претњи попут срчаног и можданог удара. Међутим, могућност да све функције паметног телефона – од телефонских позива до банкарства и геолокације – буду интегрисане у људску кожу отвара озбиљна питања приватности.
Сем Алтман, извршни директор OpenAI-ја, сарађује с бившим главним дизајнером Apple-a , Џонијем Ајвом, на развоју новог уређаја вештачке интелигенције који би могао заменити паметне телефоне. Иако детаљи нису јавно доступни, циљ није створити нови паметни телефон. Сем Алтман је у септембру 2024. рекао: „Мислим да не би требало покушавати да се направи бољи телефон”.
Насупрот томе, Тим Кук истиче: „Сматра да ће паметни телефони трајати врло дуго. Биће још иновација”, изразивши уверење да ће та технологија остати важна у свакодневном животу и поред развоја нових, попут проширене стварности и вештачке интелигенције.
(Илустрација Freepik)
(Индекс)