U Engleskoj je nedavno odobrena primena imunoterapije za lečenje raka. Umesto dosadašnje intravenske infuzije koja traje oko sat vremena, pacijenti će primati injekciju imunoterapijskog leka „nivolumaba”, što traje 3 do 5 minuta. Inovacija će omogućiti da petnaestak hiljada pacijenata godišnje u dobije brži i jednostavniji pristup lečenju 15 različitih vrsta raka, uključujući pluća, bubrega i kože.
Ukšteđeno vreme iznosiće celu godinu u godini dana – zbrajanjem svih skraćenih termina lečenja, oslobodiće se toliko radnih sati medicinskog osoblja da bi mogli činili ekvivalent cele radne godine jednog delatnika. Profesor Piter Džonson, nacionalni klinički direktor za rak, rekao je da će ušteda omogućiti da leče još više pacijenata i osloboditi kapacitete u bolnicama. Kako deluje „nivolumab”? On pomaže imunološkom sistemu blokirajući signale koje odašilju tumorske ćelije da zaustave imunološki odgovor. Veže se za protein PD-1 na T-ćelijama imunosnog sistema, čime sprečava rak da isključi te ćelije i omogućuje im da prepoznaju i uništavaju ćelije raka.
Kako ćelije raka izbegavaju T ćelije? Kao prvo, ćelije raka imaju oštećene mehanizme za popravku DNK – obeležje koje ih i čini tumorskim. Osim toga, brže se umnožavaju od normalnih ćelija. Često imaju i isključene ili poremećene mehanizme programirane ćelijske smrti (apoptoze), što im omogućuje preživljavanje i u usloima u kojima bi se normalne ćelije uništile zbog oštećenja ili stresa. Upravo ta otpornost na samoubistvo jedan je od ključnih razloga za nekontrolisano širenje. Sve navedeno dovodi do brzog gomilanja mutacija, među kojima se mogu razviti one što pomažu izbegavanje imunološkog nadzora – primerice, izražavanjem PD-L1 proteina koji blokira aktivnost T ćelija. Kako rak napreduje, preživljavaju upravo ćelije koje su stekle najdelotvornije mehanizme odbrane od imunog sistema.
Imunoterapija „nivolumabom” relativno je uspešna protiv više vrsta raka, ali varira zavisno od tipa tumora, stadijuma bolesti i individualnih karakteristika pacijenata (npr. ekspresije PD-L1, genetskih mutacija i stanja imunološkog sistema). Veoma je delotvorna protiv melanoma i Hodžkinovog limfoma, posebno u uznapredovalim stadijumima, a daje značajne rezultate i u lečenju uznapredovalog nesitnoćelijskog karcinoma pluća. Kod drugih vrsta raka, primerice bubrega, mokraćne bešike, jednjaka, želuca i glave, takođe deluje, no nešto manju. Nuspojave mogu uključivati autoimune reakcije i upalne procese u različitim organima.
(Shutterstock, EPA)
(Indeks)