МЕЂУ ИЗМЕЂУ

СМИШЉЕН ПАМЕТНИ ИНСУЛИН

Visited 1 times, 1 visit(s) today

Научници су осмислили нову врсту паметног инсулина који се активира само приликом промене нивоа шећера, што би могло да суштински утиче на здравље и квалитет живота милиона људи широм света. Пацијенти тренутно морају да убризгавају себи синтетички инсулин неколико пута дневно да би преживели. Флуктуација од високог до ниског нивоа шећера у крви узрокује акутне, а и хроничне здравствене тегобе и има велики утицај ментално стање оболелих.

Пронађено је решење које најближе леку за дијабетес типа један – инсулин који чека у телу и активира се тек када је потребно. Истраживачи из САД, Аустралије и Кине наводе да су смислили нови тип инсулина који имитира природни телесни одговор за мењање нивоа шећера у крви и реагује тренутно. Уобичајене дозе стабилизују износ шећера када уђу у тело, али након тога не могу да помогну у будућим променама. Зато болесник мора да прати ниво шећера у крви и више пута током дана уносе инсулин.

Нови тип инуслина GRI (glucose-responsive insulins) се активира тек када се у крви накупи одређена количина шећера да би спречио хипергликемију. Чим ниво шећера у крви падне испод одређене тачке, инсулин постаје неактиван да би се избегла хипогликемија. У будућности ће пацијенти примати инсулин једном седмично. У шест пројеката истраживачи су настојали да израде различите типове паметног инсулина. У то су били укључени тимови са америчког Универзитета Станфорд, аустралијског Универзитета Монаш и кинеског Универзитета у Џеђангу.

(РТС)

Visited 1 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар