Nedavno istraživanje je dovelo do velikog otkrića u vezi s transplantacijom svinjskih bubrega u ljudsko telo. Dr Valanten Gutodije i njegov tim iz Pariskog instituta za transplantaciju i regeneraciju organa i Njujorškog instituta za transplantaciju Langon ispitivali su ljudski imunološki odgovor. Nakon što su precizno odredili specifične funkcije koje stoje iza odbacivanja organa, kreirali su mapu kako ljudsko telo reaguje na svinjski bubreg na molekularnom nivou.
Potom su uveli terapijske izume koji su uspešno smanjili stopu odbacivanja organa da počnu usavršavanje tretmana protiv odbacivanja i poboljšanje postupak transplantacije. Njihov naučni rad je pružio nove uvide u to kako imunološke ćelije reaguju s tkivom bubrega svinje, što označava značajan napredak u ovoj rastućoj areni medicine. To će utrti put strategijama protiv odbacivanja organa. Prva klinička ispitivanja transplantacije svinjskih bubrega u ljudima u SAD počinju ove godine. Dve vodeće institucije su podigle transplantacije svinjskih bubrega na novi nivo, što ih potencijalno čini održivim dugoročnim rešenjem na nestabilnom i nesavršenom tržištu organa, Prema Organ Donory, više od 130.000 ljudi samo u SAD čeka transplantaciju.
Pomoću najsavršenijeg molekularnog snimanja, istraživači su mapirali kako ljudske imune ćelije reaguju s tkivom svinjskog bubrega. Oni su razlikovali ljudske ćelije od strukturnih ćelija svinje koristeći bioinformatički cevovod, odnosno niz automatizovanih koraka koji uključuju softverske alate i algoritme korišćene u analizi ekspresije gena. Najupečatljivije otkriće jeste da su ljudske imune ćelije pronađene u svakom delu sistema za filtriranje u svinjskom bubregu nakon transplantacije.
Budući da su makrofagi i mijeloidne ćelije bili najzastupljeniji tipovi imunih ćelija u svim vremenskim tračkama, naučnici su identifikovali ključne igrače u odbacivanju transplantiranog organa. Tim je odredio vremenski prozor u kojem se mora primeniti terapijska intervencija da bi se sprečilo odbacivanje organa, što potvrđuje da ono počinje mnogo ranije nego što se klinički manifestuje pa se vremenom pogoršava. S tim znanjem istraživači su eksperimentisali s ciljnim intervencijama i to je funkcionisalo, a sada mogu razviti strategije protiv odbacivanja organa.
Međutim, istraživanje je potrebno nastaviti. Naredna faza fokusiraće se na optimizaciju tretmana protiv odbacivanja organa, što bi moglo značiti da bi možda trebalo prilagoditi genetske modifikacije napravljene kod donorskih svinja i stvoriti skup protokola za bolje praćenje i upravljanje imunološkim odgovorima. „Razumevanje specifičnih imunoloških interakcija na molekularnom nivou nam omogućava da razvijemo ciljane intervencije, koje mogu sprečiti odbacivanje organa pre nego što ono eskalira. Istraživanje postavlja temelje za sigurnije i efikasnije transplantacije svinjskih organa čoveku u bliskoj budućnosti”, zaključio je dr Gutodije.
(Kliks)