Група астронома из Европске јужне опсерваторије (ЕSО) и других института открила је „црну рупу” која је удаљена само 1.000 светлосних година од Земље. Ради се о до сада нама најближој пронађеној „црној рупи”, део троструког система који можемо видети голим оком када је небо ведро.
Научници су помоћу двометарског телескопа који се у Европској јужној опсерваторији у Чилеу пратили две звезде система HR 6819 и нашли доказе о постојању додатног невидљивог свемирског тела. Сматрају да би у будућности могли да пронађу много сличних „црних рупа”, наводи ЕSО, а преноси „Дејли мејл”.
„Јако смо се изненадили када смо схватили да смо открили први звездани систем с ,црном рупом’, који се може да се види голим оком”, рекао је астроном Петр Хардава из Чешке академије наука и коаутор истраживања. Овај троструки систем нам је толико близу да његове звезде можемо уочити с јужне Земљине полусфере без телескопа. Уочено је да ова „црна рупа” не делује насилно на своју околину.
Астрономи верују да би ово откриће могло да разјасни недоумице које постоје о другом систему са две звезде, званим LB-1, који такође може имати „црне рупе”. „Kада знамо на шта да обратимо пажњу, онда повећавамо шансе да ћемо то наћи”, наводи други истраживач. Откриће овог троструког система с унутрашњим паром и удаљеном звездом могло би да пружи одговоре о насилним космичким спајањима која ослобађају снажне гравитационе таласе да се могу уочити са Земље. Неки астрономи сматрају да се таква спајања могу догодити у системима сличне конфигурације као HR 6819 или LB-1, али када је унутрашњи пар састављен од две „црне рупе” или „црне рупе” и неутронске звезде.
(Извор Б92)