Каротеноид фитоен се као састојак хране налази у многим свакодневним намирницама, као што су парадајз, марелице, црвена паприка и цитруси попут поморанџи и мандарина.
Научници су недавно у новом истраживању открили да један састојак хране, каротеноид фитоен, знатно продужује живот ваљкастог црва (Caenorhabditis elegans) и смањује парализу повезану са Алцхајммеровом болешћу. Аутори студије објављене у часопису Antioxidants истичу да планирају спровести додатна истраживања која би утврдила колики учинак тај састојак би могао имати у превенцији болести људи. У минулих неколико година истраживачи су прилично напредовали у разумевању како одређени прехрамбена једињења могу успорити старење и помоћи у превенцији болести повезаних с годинама, укључујући Алцхајмерову болест.
Нова студија изведена је у сарадњи истраживача са Универзитета у Севиљи у Шпанији и тима др Марине Ескуре са Универзитета у Kенту у Великој Британији. Истраживање је показало да фитоен који се природно налази у бројном поврћу и воћу може битно продужити животни век ваљкастог црва и смањити протеотоксичне учинке амилоидних плакова, кључних у развоју Алцхајмерове болести. Према резултатима студије, која је део докторске дисертације Ангхелес Морон Ортиз, животни век нематода повећан је између 10% и 18.6%.
Што је још важније, истраживачи су открили да је једињење довело до смањења токсичних учинака амилоидних плакова од 30% до 40%. То указују да би фитоен могао имати важну улогу у борби против старења и неуродегенеративних болести. Фитоен (phytoene) је међупродукт у биосинтези каротеноида. Синтеза фитоена представља прву фазу у синтези каротеноида у биљкама. Он се с храном гомила у различитим људским ткивима, укључујући јетру, плућа, дојку, простату, дебело црево и кожу. Познато је да у кожи пружа заштитит кроз неколико механизама: деловањем као апсорбер , антиоксиданс и противупално средство. Један од кључних чинилаца био је поменути мали црв као модел за истраживање. Он се често користи у биомедицинским истраживањима због генетске сличности с људима у основним биолошким процесима, као што су старење и реакције на отрове.
- elegans је више пута био кључан у открићима која су довела до Нобелових награда, укључујући програмирану ћелијску смрт и РНК интерференцију, јер омогућује научницима да брзо процене учинке различитих једињења на ћелијске процесе због кратког животног вијека од неколико седмица. У овом случају истраживачи су могли пратити не само продужење животног века него и утицај фитоена на формирање амилоидних плакова повезаних с Алцхајмеровом болешћу, што је омогућило прецизну оцену моћи овог споја у борби против болести повезаних са старењем.
Један од најважнијих учинака фитоена био је смањење токсичности амилоидних плакова. Амилоидни плакови су гомилице протеина које се стварају у мозгу пацијената с Алцхајмеровом болешћу и доприносе прогресији обољења оштећујући мождане ћелије. Смањење плакова код нематода даје наду да би фитоен могао играти кључну улогу у превенцији или успоравању речене болести. Осим тога, научници су приметили да се одгађа почетак парализе код нематода, што је још један показатељ да фитоен може пружити заштиту од неуродегенеративних болести. Ови резултати за сада су прелиминарни.
Др Паула Мапели Брам, једна од ауторки студије, изјавила је: „Ово су врло узбудљиви прелиминарни резултати, сада тражимо новац да бисмо наставили истраживања и открили кроз које механизме се ови учинци остварују”. Будући да се фитоен природно налази у многим намирницама, његова примена у превенцији болести изузетно је привлачна. Поред тога, то је материја која се добро апсорбује у људском телу и налази се у многим ткивима, укључујући кожу.
Тим професора Антонија Хесуса Мелендеза Мартинеза са Универзитета у Севиљи већ 15 година проучава фитоен и друге каротеноиде, с нагласком на здраву исхрану. Тамошњи истраживања указују да се фитоен може користити у одрживој производњи хране, чиме би се смањио ризик од болести повезаних са старењем. Иначе, он се налази у многим свакодневним намирницама као што су парадајз, шаргарепа, марелице, црвена паприка и цитруси попут поморанџи и мандарина. Стога би њихов повећани унос могао имати важну улогу у превенцији болести повезаних са старењем и у заштити од неуродегенеративних поремећаја попут Алцхајмерове болести.
(Илустрација Shutterstock)
(Индекс)