МЕЂУ ИЗМЕЂУ

AI ОЖИВЕЛА ПОКОЈНИКА!?

Visited 1 times, 1 visit(s) today

 

Употреба вештачке интелигенције за враћање људи у живот дуго је тема у научној фантастици, али развој технологије сада је то омогућио и у стварном животу. Џејмс Влахос је претворио свог преминулог оца у апликацију и посао под називом HereafterAI, који омогућава корисницима да ураде исто са својим вољенима. Године 2016. добио је вест – његовом оцу је дијагностикована терминална фаза рака. То се поклопило с врменом када је почео да вештачке интелигенције.

Џејмсов отац Џон је преминуо следеће године, али не пре него што је успео да помоћу вештачке интелигенције претвори оно што је снимио у четбота који је одговорао на питања из очевог живота гласом самог оца. „Није нестао у нејасној успомени. Имам овај диван интерактивни подсетник које се могу обратити”, каже Џејмс Влахос. Док корисници HearafterAI  постављају фотографије вољене особе да би се појавиле на екрану њиховог паметног телефона или рачунара, друга компанија која претвара људе у четботове отишла је много даље. Јужнокорејски DeepBrain AI креира аватара с лицем, гласом и мимиком, засноване на видео и аудио записима.

„Клонирамо аватаре чија је сличност 96,5% у односу на оригиналну особу”, каже Мајкл Јунг, финансијски директор. „Тако да се чланови породице, углавном, не осећају непријатно док разговарају са преминулим чланом.” Компанија верује да таква технологија може бити важан део културе у којој се унапред припремамо за властиту смрт, остављајући породичне историје, приче и сећања као облик живог наслеђа.

Процес није јефтин, а корисници не могу сами да креирају аватара. Уместо тога, плаћају компанији 50.000 долара да обави посао. Упркос високој цени, неки инвеститори су уверени да ће то бити популарно, а DeepBrain је прикупио 44 милиона долара у последњој рунди финансирања. Ипак, психолог Лаверн Антробус сматра да треба бити веома опрезан када се користи технологија туге. „Губитак је нешто што нас обузима”, објашњава она. „Идеја да у таквој ситуацији имате прилику да чујете њихов глас и да чујете њихове речи, могла би да буде прилично узнемирујућа.”

Антробус додаје да не би требало да се жури с коришћењем четбота преминуле вољене особе. Технолошки сектор туге, који се назива и технологија смрти, глобално је процењен на више од 100 милијарди фунти, према сајту TechRound. Раст је подстакла пандемија коронавируса, истиче Дејвид Софер, главни уредник: „Ковид је учинио да људи постану свеснији важности живота”.

(РТС)

Visited 1 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар