МЕЂУ ИЗМЕЂУ

БАКТЕРИЈЕ ПРВЕ СТИГЛЕ

Visited 315 times, 1 visit(s) today

Јапански научници утврдили су да одређени сојеви бактерија могу да преживе неколико година у вакуму свемира, чиме је контроверзна теорија о панспермији добила на кредибилитету.

Пре две године летелица се запутила са Међународне свемирске станице носећи неуобичајен терет – колоније бактерија које су провеле неколико година у свемиру.  То су били узорци враћени на Земљу у оквиру мисије „Танпопо”, јапанског астробиолошког експеримента проучавања утицаја свемирског окружења на једноставне организме. Уколико микроби могу да преживе дуготрајно излагање вакуму, то би био значајан доказ у прилог контроверзној теорији о панспермији, која предлаже да је живот на Земљу дошао са неког другог свемирског тела преко астероида, комета и свемирске прашине.

Пре неколико дана јапански научници објавили су налазе у Frontiers of Microbiology и објаснили како је неколико сојева бактерија deinococcus преживело пуне три године у негостољубивој средини свемира. Тај тип бактерија познат је по својој изузетног отпорности на генетска оштећења услед високих доза ултраљубичастог зрачења, због које су класификоване као екстремофили, попут водених медведића. У оквиру огледа Акихико Јамагиши, професор са Универзитета у Токију, и његове колеге изложиле су осушене колоније три различита соја deinococcus бактерија вакуму свемира у експерименталном модулу прикаченом на Међународну свемирску станицу.

Када су јапански стручњаци рехидрирали бактеријске колоније на Земљи, открили су да су спољни слојеви угинули од високе изложености УВ зрачења, али су заштитили ДНК унутрашњих слојева. Иако су се бројеви нетакнутих бактеријских гена постепено смањивали временом, резултати су показали да је део преживео, а један грозд бактерија научници су проценили би могао да преживи и осам година у свемиру. То су добре вести за поборнике теорије о панспермији, која потиче из 70-их година и предлаже да се живот, укључујући и овај на Земљи, ширио галаксијом путем микроба који су се „шлепали” на свемирског камењу.

(Извор РТС)

Visited 315 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар