МЕЂУ ИЗМЕЂУ

БЕС У КОРОНА СНОВИМА

Visited 227 times, 1 visit(s) today

Психолози већ дуже времена проучавају како свакодневица утиче на наше снове, а најновије истраживање понешто је расветлило на који начин пандемија ковида-19 и другачија структура свакодневног живота обликује оно о чему сањамо.

Студија је показала да су за време пандемије осећаји љутње и туге у сновима постали чешћи и да су људи више сањали теме повезане с контаминацијом и чистоћом, пише ScienceAlert. Мада се већ од раније претпостављало да су снови нека врста наставка онога што се догађа док смо у будном стању, ово ново истраживање пружило је занимљив увид у то како су у сновима биле присутније теме о социјалном дистанцирању и прању руку, него страх од могуће заразе ковидом-19.

Научници су анализирали 239 извештај о сновима 67 испитаника из Бразила. Извештаји су наводила садржај снова пре и након увођења карантина у марту и априлу. Стручњаци су забележили статистички значајан пораст броја речи повезаних с бесом и тугом и пораст речи повезаних с контаминацијом и чистоћом (попут купатило). С друге стране, није било значајне разлике у броју речи које се односе на болест, здравље, смрт или живот.

Стручњаци наводе да је могуће да су снови током овог истраживања били више фокусирани на промену свакодневних навика, него на бригу о болести или смрти зато што су извештаји прикупљени у првом таласу пандемије. Наиме, тада је само један испитаник известио да се заразио ковидом-19.

Истраживање је, такође, показало да је у току пандемије забележен пораст броја људи који сањају живописне снове. Научници сматрају да би то могло бити повезано с поремећеним распоредом спавања или једноставно с више тога што је требало обрадити и решити на крају сваког дана.

Није изненађење да се наши снови мењају како се мења наш свакодневни живот, али је занимљиво уочити детаље у овим променама. Истраживање под именом Dreaming during the Covid-19 pandemic: Computational assessment of dream reports reveals mental suffering related to fear of contagion објављено је у часопису PLOS One.

(Извор Индекс)

Visited 227 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар