Зашто је добро устајати из кревета у исто време сваког дана?
Стручњаци за спавање саветују да устајете у исто време свако јутро без обзира када идете да спавате и да ли радите или не, јер је то одлично за ментално и физичко здравље, а тиме и за задовољство животом генерално. Уколико се рано будите због посла целе недеље, пробудите се у исто време и викендом када не радите – осећаћете се много боље, енергичније и задовољније него да спавате дуго. Добро је, кажу, имати још неке рутине, а које се надовезују на јутарње буђење и помажу да се започне дан у доброј енергији, на пример, туширање или медитација.
Време у које се пробудите свако јутро можда је једнако важно као и време одласка на спавање претходне ноћи, показало је истраживање спроведено на више од 1.000 људи које је спровео веб портал Mattress Inquirer. Појединци, који се строго буде у исто време, задовољнији у свим аспектима живота од људи који се некад пробуде раније, а каткад касније и немају ту рутину. Људи с навиком буђења у исто време били су 13 посто срећнији својим личним животом, 45 посто задовољнији финансијском ситуацијом и 42 посто испуњенији послом који раде. Заправо су изјавили да су им животи прилично уравнотежени, стоји у истраживању.
Рутина је нешто што је неким људима пријатно јер им даје неки осећај сигурности, то је ритуал на који могу да се ослоне, нешто предвидљиво и познато. Таквим појединцима прекидање рутине може да поремети цео дан. Kод других је свакодневно устајање у исто време нешто што им омогућава више корисних сати током дана. Нека истраживања наслућују да би рано буђење у исто време могло да буде кључ за врхунску продуктивност, што би објаснило зашто су појединци који имају ту навику често задовољнији својом финансијском и пословном ситуацијом.
Неправилан распоред спавања и буђења може да наштети организму снижавањем количине доброг холестерола, повећањем телесне масноће и чинилаца ризика за дијабетес и болести срца, показало је истраживање. Такође, то није добро ни за ментално здравље. На пример, присетите се, колико пута сте једва дочекали викенд и одлучили „да спавате до подне”, али након тог дужег спавања цео дан сте се осећали као „да вас је прегазио воз”. То се не исплати…
Тело је навикло на рутину коју је имало током недеље и викенд је то пореметио, а то се пак одразило на почетак седмице, јер сте та два дана спавали дуже па сте опет почели да устајете раније. Стога, боља идеја је да устанете у исто време и током викенда, па то време искористите за ствари које вас испуњавају задовољством, преноси mindbodygreen.com.
(Извор Б92)