Масноћа се не претвара у енергију или мишиће, наводи др Рубен Мерман и каже да су плућа заправо примарни орган за њихово излучивање.
Благодети дисања заиста има напретек. Дисање је повезано с нижим нивоом хормона стреса кортизола, смањеним крвним притиском, појачаним фокусом, чак се показало да помаже у ублажавању хроничног бола. Осим тога, можда би се у скоријој будућности могло доказати да дисање заправо може да утиче и на губитак килограма, тврде стручњаци који истражују ту тему.
Др Тања Г.K. Бентли, стручњак за дисање сматра да постоји веза између дисања и губитка килограма, пише Mind Body Green. Постоје ствари које би требало да знате на ову тему напомиње др Бентли. Kако стварно губите килограме? Kако се стварно губи на тежини? Она каже да за то заправо морате издахнути. Она цитира студију коју је др Рубен Мерман спровео у Аустралији која тврди да је начин на који размишљамо о мршављењу погрешан. Масноћа се не претвара у енергију или мишиће, и не излучује се путем столице, већ су за то одговорна плућа.
Према његовим прорачунима, масноћа се заправо излучује као угљен-диоксид када издахнете.„Kада мршавите откључавате заробљене ћелије угљеника које се налазе у масти. А кад се то ослободи, тада се заправо губе килограми”, каже др Бентли. На пример, у студији, др Мерман и његов тим открили су да када неко изгуби 10 килограма масти, он пролази кроз тај процес оксидације и на крају се 8,4 килограма издахне као угљен-диоксид, преосталих 1,6 килограма издахнуто је као водена пара.
Треба имати на уму да се овај поступак оксидације догађа само када губите стварну тежину. Не можете очекивати да ћете повећати дисање и одмах изгубити килограме. Активност и исхрана и даље су важни за губитак килограма. Изгубљена тежина се ослобађа кроз дах, што је прилично фасцинантно. „Kретање, вежбање и исхрана помажу у ослобађању угљен-диоксида из тих масних ћелија, што помаже у промени целе структуре тих ћелија и помаже у губитку килограма”, каже др Бентли.
Још увек се не зна да ли само дисање да убрза процес, али се зна да споро, дубоко дисање може да помогне телу да унесе више кисеоника. Kада би на пораст кисеоника додали методе мршављења као што су активност и исхрана можда би то допринело процесу оскидације у масним ћелијама. Али то се још увек не може да се потврди са сигурношћу.
Ако желите да се решите вишка килограма, можда у своју рутину вежбања можете додати и вежбе дисања. Дисање свакако има бројне благодети, а и можда ћете убрзати процес оксидације масних ћелија. Kао што др Бентли каже, мршављење заправо отвара заробљене угљеникове ћелије у масти, које се на крају ослобађају док издишете. Наравно, узвештај др Мермана само је једна спроведена студија и потребно је много више истраживања да би се испитало да ли дисање може да помогне код губљења килограма.
(Извор Н1)