Најранија употреба лука и стреле била је пре 54.000 година?
Најранији докази о употреби лука и стреле у Европи пре 54.000 година пронађени су у јужној Француској. Први анатомски модерни људи, ми, у Европи ловили су луковима и стрелама знатно раније него што се пре мислило. Пећина Мадрен у Француској богата је стотинама сићушних камених врхова стрелица за које се сматра да припадају Homo sapiens-у. Истраживачи сматрају да веома подсећају на друге познате врхове стрела – укључујући реплике које су тестирали на мртвим козама. Верује се да се оружје лука и стреле и копља нагло појавило међу модерним људима у Евроазији током периода горњег палеолита пре отприлике 45.000 година
Налази указују да је први Homo sapiens који је стигао у Европу ловио луковима и стрелама. Али то уједно поставља питање: Зашто неандерталци, који су исто били овде, у истој пећини и пре и после Homo sapiens-а, никада нису усвојили ово супериорно оружје? Претпоставља се да је такво напредно оружје дало савременим људима предност над неандерталцима. Али су његово порекло и софистицираност остали нејасни.
Глава стрече (Лудовик Слимак)
Прошле године истраживачи који су ископавали Grotte Mandrin тврдили су да се на том месту налазе најранији познати докази о Homo sapiens–у у Европи. У једном од археолошких слојева, означеном као Е, истраживачи су идентификовали дечији зуб и хиљаде камених алатки. Утврдили су да је дете било Homo sapiens. Међу оруђем је било на стотине сићушних шиљака. Они су били широки и до 1 cm, а тежили су само неколико грама и били су скоро идентични по облику и величини. Најмањи врхови су били слични другим врховима стрела које су правили древни и модерни људи. Други су садржали сличне преломе и друга оштећења на врховима, која су могла настати ударом велике брзине. „Употреба ових напредних технологија може бити од пресудног значаја за разумевање изузетне експанзије модерне популације”, пише у објављеном научном раду.
(Илустрација Камене алатке из пећине Мандрен/Science Advances)
(Све о археологији)