МЕЂУ ИЗМЕЂУ

КОРОНА МЕЊА ПАНКРЕАС

Visited 378 times, 1 visit(s) today
Shutterstock

Научници открили: Kоронавирус може да промени функцију ћелија овог органа.

Kад нови коронавирус зарази ћелије, не само да ослаби њихову активност, већ може да промени и њихову функцију, показује ново откриће америчких научника. На пример, када се бета ћелије панкреаса, које производе инсулин, заразе вирусом не само да производе много мање инсулина него иначе, већ почињу да производе глукозу и пробавне ензиме, што није њихов посао, открили су начници.

„То називамо променом ћелијске судбине, рекла је др Шубинг Чен која је водила студију и описала откриће у презентацији на недавном виртуелном годишњем састанку Европског удружења за проучавање дијабетеса. Није јасно да ли су промене дуготрајне или би могле да буду реверзибилне, истакли су научници раније у раду објављеном у часопису Cell Metabolism. Др Чен је уочила да су неке особе које су преживеле ковид-19 развиле дијабетес недуго након инфекције.

„Свакако је вредно истражити стопу оболелих од дијабетеса у овој пандемији ковида-19, рекла је она у саопштењу. Њен тим је експериментисао са коронавирусом у групама ћелија, тзв. мини-органима или органоидима који наликују плућима, јетри, цревима, срцу и нервном систему. Њихово откриће указује на то да се губитак ћелијске функције може догодити и у плућном ткиву, рекла је за Ројтерс др Чен са Weill Cornell Medicine у Њујорку.

(Извор Н1)

Visited 378 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар