МЕЂУ ИЗМЕЂУ

НОВА ВРСТА МАЈМУНА

Visited 233 times, 1 visit(s) today

Чини је тек неколико стотина примерака дугачких између 50 и 60 сантиметара, а откривена је у Мијанмару.

Нова врста мајмуна, коју чини тек неколико стотина примерака дугачких између 50 и 60 сантиметара, откривена је у Мијанмару, објавили су истраживачи који стоје иза овога јединственог открића. Примате су, након дугог истраживања идентификовали научници Немачког центра за примате (DPZ) и невладине организације Fauna and Flora International (FFI), a дали су јој назив Popa langur. Реч је о приматима из породице langura или Trachypithecusa, што је њихово научно име, ендемских мајмуна индијског подконтинента и југоисточне Азије, названих по планини Попи, светом месту подигнутом на месту древног вулкана у централном Мијанмару.

У том су подручју научници открили највећу групу ове врсте, прецизније стотинак јединки. Идентификоване су још три групе Trachypithecus popa, а и њихово је станиште у централном Мијанмару и чини их укупно између 200 и 250 јединки.Тек смо их открили, а већ можемо рећи да је Popa langur на рубу изумирања”, упозорио је један од истраживача FFI-ја Франк Момберг. Специфичност нове врсте примата потврђена је поређењем ДНK узетог из измета различитих популација Trachypithecus-а, дивљих или оних у заточеништву, с ДНK-ом историјских примерака који се чувају у британским, немачким, америчким и сингапурским музејима.

„На крају нам је ДНK анализа примерка који већ више од стотину година поседује лондонски Природоњачки музеј омогућила да опишемо нову врсту, која се пре више од милион година одвојила од осталих врста тамошњих лангура”, рекао је Kристијан Рос, стручњак из DPZ-а. Он и његови колеге кажу да се новооткривена врста од осталих разликује по боји длаке, дужини репа и величини лобање. Fauna and Flora International ће у сарадњи с колегама из осталих организација спровести додатне теренске студије и предузети мере заштите да би се од изумирања спасила ова врста лангура”, рекла је приматол Нгве Лвин из мијанмарског невладиног удружења.

(Извор Н1)

Visited 233 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар