МЕЂУ ИЗМЕЂУ

ОЛОВКА УКРОТИТЕЉ МУЊА

Visited 231 times, 1 visit(s) today

Тим међународних научника развио је невероватно једноставан уређај за који кажу да има потенцијал да укроти муње и драматично смањи ризик од природних катастрофалних пожара.

Међународни тим истраживача предвођен др Владленом Шведовим тврди да је развио технологију ласерског снопа који има моћ привлачења и може да контролише пут и смер муње, пише Раша тудеј. Истраживачи су користили ласерски зрак који имитира основни процес на који настаје муња, али у лабораторијском окружењу и то тако да електрична пражњења усмерава на циљана подручја.

„Можемо да замислимо будућност у којој ова технологија може да привуче електрично пражњење муње, наводећи је до сигурних циљева што ће смањити ризик од катастрофалних пожара, наводи Шведов. Претпоставља се да су многи пожари који су харали Аустралијом и пунили насловне стране медија крајем 2019. и почетком 2020. године проузроковани сувим ударима грома. Научници су користили ласер изненађујуће слабог интензитета, хиљаду пута мањи од претходних покушаја, да би произвели циљане муње.

„Имамо невидљиву нит која је само десетину ширине људске длаке, оловку којом можемо да пишемо светлост и контролишемо електрично пражњење.

Тим тврди да слабији ласерски зрак значи да би примена ове технологије у реалном окружењу била много јефтинија и прецизнија за масовну производњу. Међутим, то такође може да значи да би било који зликовац на свету био у стању да контролише временске прилике. Систем ради на принципу хватања и загревања микрочестица графена у ваздуху помоћу ласерског зрака ниског интензитета, што ствара привлачну силу коју муња прати до циља.

„Имамо невидљиву нит која је само десетину ширине људске длаке, оловку којом можемо да пишемо светлост и контролишемо електрично пражњење, наглашава коаутор пројекта професор Андреј Мирошниченко са Универзитета у Канбери. Напомиње да би овај невероватно прецизан уређај једног дана могао да доведе и до производње оптичких скалпела који би се користили у неинвазивној хирургији, као и до примене у неким другим индустријским гранама. „Заиста тек почињемо да испитујемо све предности ове потпуно нове технологије, додаје Мирошниченко.

(Извор РТС)

Visited 231 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар