Све већи број научних истраживања говори да у је у неким аспектима живот све бољи што смо старији.
Иако сте можда досегли врхунац у једном аспекту, вероватно постајете још бољи у другом. На пример, малолетници пуно енергије, али старије одрасле особе обично имају знатно бољи речник, преноси The Sun. Ево што кажу научниции.
Опште је прихваћено да је најбоље време за учење другог језика када сте врло млади. Већина стручњака сматра да је оптимално започети пре пубертета – посебно пре осме године. Врхунац брзине процесуирања је сa 18 година. Људска способност брзог размишљања и присећања информација, попут имена, најбоља је с 18 година, према студији неуронаучника с МИТ-а и Опште болнице у Масачусетсу. Убрзо након тога, већ с 19 година, почиње да опада.
Ваши су мишићи на врхунцу снаге када имате 25 година, показује студија са Универзитета у Торонту. То је посебно случај код спортова попут трчања и пливања, који захтевају брзину, снагу и максималну потрошњу кисеоника. Иако физичка снага досеже врхунац с 25 година – истраживања показују да она још неко време не почиње да опада. То је поткрепљено једном 50-годишњом анализом маратона, која је открила да је просечна доб за завршетак трке за нешто више од два сата (што је прилично брзо) била 28 година.
Играње шаха укључује одређени ниво когнитивних способности, укључујући брзину обраде, планирање, флуидну интелигенцију и памћење. Економисти са Универзитета Лудвиг Максимилијан у Минхену анализирали су 24.000 професионалних шаховских партија како би пратили учинак врхунских играча. Открили су нагли раст до раних 20-их година и врхунац око 35. године.
Истраживање Харварда и Бостонске лабораторије за пажњу и учење открила је да људи у средњим четрдесетим, тачније у 43. години имају тенденцију да постижу најбоље резултате на тестовима концентрације. Дакле, иако је ваша способност обраде информација можда ослабила, старије одрасле особе могу задржати најбољу концентрацију.
Испоставило се да се резултати људи на тестовима речника с вишеструким избором пењу све до средњих 60-их година, према студији с МИТ-а. Не морате да седите и читате речник цео дан да бисте то остварили – то се догађа природно како старимо.
Kако старимо, коначно учимо да ценимо живот. У једном истраживању научници су тражили од људи да замисле мердевине од 10 степеница, с најбољим могућим животом на горњој пречки и најгорим могућим животом на доњој пречки. Најстарија популација коју су проучавали (од 82 до 85 година) дала је највећи просечни број степеница, око седам.
(Н1)