Најстарије људско лице исклесано је од слоноваче пре више од 25.000 година у Долни Вестонице.
Пре више од 25.000 година древни људи исклесали су портрет људског лица од слоноваче који, вероватно, представља жену. У близини чешког града Долни Вестонице налази се истоимени археолошки локалитет на коме је пронађен артефакт. Локалитет је, и пре него што су почела систематска ископавања 1924. године, већ пружио истраживачима обиман праисторијски материјал из граветијенског периода (који је трајао од пре 27.000 до 20.000 година). Портретна глава од слоноваче названа је Венера XV.
Једно од најпознатијих палеолитских локалитета јесте Долни Вестонице I, чија су истраживања започета 1924. године. Археолошка ископавања је сваке године водио Kарел Абсолон у име чехословачке институциије Провинцијски музеја Моравске. Он је свет задивио низом јединствених открића све до 1938. година када је немачка војска окупирала Долни Вестонице.
Светски значај Долних Вестоница био је познат немачким окупаторима и холандском археологу Асјену Бомерсу, кога су именовали да води свој истраживачки тим током рата. Бомерс је наставио истраживање чак и када је немачка војска стајала код Kавказа и Стаљинграда. Међутим, рат је имао трагичне последице по истраживање, многи јединствени налази, посебно људски скелетни остаци који су однети на складиштење у дворац Микулов, уништени су када је дворац спаљен на крају рата. Срећом, прва откривена Вестоничка Венера израђена од глине и низ других уметничких предмета остали су у Брну и тамо остају до данас.
Реконструкција приказа израде фигурине
(скроз десно Вестоничка Венера)
Археолошка ископавања се настављају после рата, па све до 2009. године. На локалитету је до сада пронађено око 2300 фрагмената фигурина од опеке, од којих већина представља животиње попут лавова, носорога или мамута, а поред њих два приказа жена (једна је израђена од глине, а друга од слоноваче).
Локалитет је богат доказима насељавања популације ловаца-сакупљача, такође се истиче богатством уметничких и орнаменталних артефаката (нпр. Вестоничка Венера), ритуалним гробовима и најстаријим доказима о новим технологијама (керамика и текстил). Врхунац насељавања овде је био од 27.000 до 25.000 година пре нове ере.
Један од разлога зашто се верује да је овај артефакт портрет одређене жене, а самим тим и први познати приказ особе до сада, јесте то што је током ископавања двадесетих година прошлог века пронађено неколико сахрана, а каснијих година и многе друге.
Портретна глава Венере од слоноваче мамута малих је димензија: 4,8 сатометара висине; 2,4 ширине; 2,2 дебљине. Могла би да приказује мушкарца или жену, али се обично претпоставља да је ово друго. Глава је кружно извајана тако да је овални облик лица реално закривљен. Фризура се на глави истиче у виду пунђе. Урезана линија означава врх чела уоквирујући дугуљасто лице. Обрве су пажљиво нацртане изнад изузетно детаљних очију, нос и уста су тачно пропорционални. Нема ушију, али оне могу бити прекривене косом. На једној страни лица може се видети мала деформација.
Глава Венере од слоноваче
Један од разлога зашто се верује да је овај артефакт портрет одређене жене, а самим тим и први познати приказ особе до сада, јесте то што је током ископавања двадесетих година прошлог века пронађено неколико сахрана, а каснијих година и многе друге.
У једном од гробова (DV3), који је ископан 1949. године, била је сахрањена жена похрањена испод две мамутске лопатице, што је знак да је она морала бити неко важан у заједници. У тренутку смрти имала је око 40 година, што указује на њену зрелост и старост.
Сахрана шаманке у гробу DV3
Њена лобања била је обојена црвеним окером, као и земља око ње, а близу лобање је била постављена кремена глава. У једној руци је држала скелет лисице, а њене зубе у другој. Она је назван женским шаманом због погребне праксе и повезаности са главом жене исклесаном од слоноваче мамута пронађеном у близини 1936. године. Али највише изненађује то што је лева страна њене лобање била деформисана баш као фигурица од слоноваче.
Реконструкција жене из гроба DV3
Антрополошка анализа је показала да је деформација лица настала услед повреде леве стране лица у младости, како насилним, тако и случајним путем. Међутим, реконструкција показује да жена вероватно није имала значајно деформисано лице, како се мислило, већ да је то субјективни осећај посматрача.
Фигура је тренутно изложена у Музеју Anthropos Pavilon у чешком граду Брну, који је део Моравског музеја.
(Све о археологији)