МЕЂУ ИЗМЕЂУ

СВЕТЛОСНИ УДАР НА ЗЕМЉУ

Visited 556 times, 1 visit(s) today
Илустрација

Рекордно снажна далека свемирска експлозија уздрмала је атмосферу наше планете.

Бљесак светлости из тек настале црне рупе удаљене око 2,4 милијарде светлосних година погодио је Земљу таквом снагом да је уздрмао горњу атмосферу. Експлозија гама зрака GRB 221009А срушила је све рекорде када је у октобру 2022. заблистала у тами свемира и проглашена је најсјајнијом забележеном свемирском експлозијом до сада. Научници су касније установили да је догађај био толико моћан да је изазвао велике варијације у електричном пољу Земљине ионосфере, на висини од неких 500 километара.

У истраживању представљамо доказе о варијацијама јоносферског електричног поља на удаљености од око 500 километара које су изазване јаким избачајем гама зрака. Помоћу посматрања са сателита и новог аналитичког модела доказали смо да је GRB 221009А дубоко утицао на проводљивост Земљине јоносфере, узрокујући јаке поремећаје не само у доњој, већ и у горњој јоносфери”, наводе стручњаци.

Гама зрачење је најинтензивнији део електромагнетског спектра. Фотони гама зрака имају од милијарду до трилион пута већу енергију од фотона у видљивом делу спектра, а емитују их високоенергетски догађаји попут супернова и хипернова, али и мањи енергетски догађаји попут сунчевих бакљи, пише Science Alert. Ова врста зрачења не треба да нас забрињава у свакодневном животу, јер га Земљина атмосфера апсорбовала пре него што се приближио површини. Но, понекад може доћи до интеракције са атмосфером. Истраживачи су у ретким случајевима забеежили интеракцију гама или икс-зрака с нижом јоносфером Земље.

Јоносфера је слој Земљине атмосфере који се простире између 50 и 1.000 километара висине, преклапајући притом неколико других атмосферских слојева. Добио је назив јоносфера јер се ради о подручју у којем екстремно ултраљубичасто и икс-зрачење Сунца јонизује атмосферске атоме и молекуле, стварајући хрпу слободних електрона. Јоносфера рефлектује радио-таласе које користимо у комуникацији и навигацији. Kада дође до снажног избоја зрачења, попут Сунчеве бакље, долази до промена у нижој јоносфери. Научници наводе да је детекција GRB 221009А у октобру 2022. била толико снажна да су се његови учинци могли упоредити са соларним бакљама.

С обзиром на то да је Сунце од нас удаљено 150 милиона километара, а да је светлости GRB 221009А требало 2,4 милијарде светлосних да стигне до нас – онда можете претпоставити о каквој јачини експлозије се радило. Астрофизичар Мирко Пјерсанти са Универзитета у ЛʼАлвила и из Националног института за астрофизику у Италији и колеге су након анализе сателитских података утврдили значајне варијације електромагнетског поља на великим јоносферским висинама. Сам бљесак гама зрака трајао је око 7 минута, али је учинак на атмосферу трајао око 10 сати. Истраживање Evidence of an upper ionospheric electric field perturbation correlated with a gamma ray burst објављено у часопису Nature Communications. 

(Илустрација NASA)

(Индекс)

Visited 556 times, 1 visit(s) today

О аутору

administrator

Оставите коментар