На подручју општина Бујановац и Прешево орнитолози Центра за истраживање биодиверзитета из Новог Сада и Природњачког музеја из Београда забележили су нову врсту птице за Србију – дугорепог сврачка (Lanius nubicus), саопштено је из тог центра. Гнездећи пар дугорепих сврачака је посматран и фотографисан у близини границе са Македонијом, на сувим травнатим падинама са жбуњем. Дугорепи сврачак насељава медитеранска сува травната станишта са жбуњем и дрвећем, на крајњем југоистоку Европе и деловима Блиског и Средњег Истока, наводи се у саопштењу Центра за истраживање биодиверзитета.
То је птица селица која зимски период проводи на подручју североистока Африке. Читава светска популација релативно је малобројна, док је на Балкану та врста ретка и слабо проучена, а живи у делу Македоније, Албаније, Бугарске и Грчке. „Ово је први пут да је ова врста виђена у Србији, а с обзиром на то да је посматрано пар птица у време гнездећег периода, имамо разлога да верујемо да смо пронашли нову гнездарицу наше земље”, рекао је Драженко Рајковић из Центра за истраживање биодиверзитета.
Поред дугорепог сврачка током експедиције забележене су и друге ретке и малобројне гнездарице попут врапца камењарца, грмуше црвеновољке, модрокоса и горског звишка, што указује на високу еколошку вредност истраживаног подручја, наводи се у саопштењу. Орнитолошка истраживања на крајњем југу Србије спроведена су почетком маја у оквиру пројеката успостављања националне еколошке мреже и НАТУРА 2000 мреже заштићених подручја Европске уније, који су подржали Министарство заштите животне средине и Завод за заштиту природе Србије.
(Извор Н1)