Научници су у лабораторији произвели вештачки мозак који се развија попут људског, што би могло да омогући бољи увид у обољења попут Алцхајмерове болести или схизофреније.
Амерички научници у Лос Анђелесу спровели су широку генетску анализу такозваних органоида којима је омогућено да се развијају и расту у лабораторијским условима и до 20 месеци. Оно што су открили јесте да вештачки мозак расте у фазама које се подударају са развојем мозга код беба. Истраживање сугерише да се органоиди вештачког мозга могу развити даље од феталног стадијума, што је супротно ономе што се до сада веровало.
С обзиром на то откриће, органоиди можда могу сазрети до те мере да их научници почну користити за истраживање болести мозга одраслих особа, попут деменције. Органоиди су створени помоћу такозваних индукованих плурипотентних матичних ћелија, из којих се могу развити многи други типови ћелија. Матичне ћелије које су научници користили добијене су из ћелија коже и крви, а репрограмиране су да се врате у ембрионско стање.
Kада се ћелије изложе одговарајућим хемикалијама и условима, оне се развијају у ћелије мозга и самоорганизују да би произвеле тродимензионалне структуре које су верна реплика одређених аспеката развоја правог људског мозга. Научници већ користе органоиде људског мозга за проучавање неуролошких неуроразвојних поремећаја, укључујући аутизам, епилепсију и схизофренију, преносе научни портали.
(Извор Kликс)