Тим научника сматра да ове хоризонталне ледене честице унутар облака рефлектују светлост од Сунца, што може бити примећено и из далеког свемира.
Откад су сателити почели да снимају Земљу из далеког свемира, уочена је светлуцајућа мистерија сјајна попут звезде, пише „Национална географија Србија”. Ово питање је интригирало научнике, укључујући и познатог астронома Карла Сејгана, а тим НАСА истраживача је коначно открио одговор на то питање.
Светлуцање су први пут забележили Карл
Сејган и његове колеге 1993. године, које су
анализирали слике Земље с летелице „Галилео”.
У новој студији, која је објављена у часопису „Геофизикал рисрч летрс”, научници су открили тајну која се крије иза Земљиног сјаја из свемира – лед. Сателит осмишљен да упозори научнике на масовне короналне експлозије Сунца, које се дешавају милионима миља далеко од Земље, уочио је чудни одсјај наше планете.
Карл Сејган (НАСА)
Светлуцање су први пут забележили Карл Сејган и његове колеге 1993. године, које су анализирали слике Земље с летелице „Галилео”, а отада су научници закључили да се такав одсјај дешава изнад воде. Кад је сателит „Дискавер” покренут, јавност је почела да испитује аутора рада Александра Маршака о одсјају. Он је имао у виду и Сејганов рад, али је приметио да одсјаји на сликама с „Галилеа” нису ограничени на тела наспрам воде. Радио је с тимом на анализирању једногодишњих података „Дискавера” како би пронашао порекло одсјаја.
Тим је погледао више од 800 одсјаја на сликама „Дискавера” узимајући у обзир ширину, угао и апсорпцију кисеоника у Земљиној тропосфери. Сузили су свој извор на сунчеву светлост, а потом су открили да се одсјај поклапа с локацијама цирус облака, који су направљени од кристала леда и формирају се у горњој тропосфери.
Тим научника сматра да ове хоризонталне ледене честице унутар облака рефлектују светлост од Сунца, што може бити примећено и из далеког свемира. Ово значи да се одсјај прилично много разликује од оног који људи опажају на звездама. Земљин препознатљиви сјај се догађа због њених вода, а ова техника би могла једног дана да се користи како би се забележиле друге планете богате водом.
(Извор Спутњик)