Скоро 2,5 милијарде људи широм света, или свака четврта особа, патиће од проблема са слухом 2050. године, подаци су извештаја Светске здравствене организације (СЗО), у којем се истиче глобална „потреба за што бржим интензивирањем превенције и лечења губитка слуха”.
„Најмање 700 милиона тих људи требаће помоћ оториноларинголога, слушне апарате и остале услуге рехабилитације”, упозорава се у саопштењу СЗО. „Kод деце се у скоро 60 одсто случајева губитак слуха може спречити једноставним вакцинисањем против рубеоле и менингитиса, побољшањем неге мајки и новорођенчади, а и раним откривањем и лечењем упала уха”, показује први глобални извештај Организације за заштиту слуха. Одраслима се препоручује да се заштите од превелике буке, да уз помоћ свог лекара провере у коликој су мери за њихов слух штетни лекови које узимају као и да редовно примењују добру хигијену да би избегли губитак слуха.
„Нелечени губитак слуха може погубно да утиче на способност комуникације појединца, на његово образовање и учење или на посао који му омогућава зараду. Може да утиче и на ментално здравље човека, као и на способност одржавања здравих међусобних односа”, упозорава Тедрос Адханом Гебрејесус, шеф СЗО. У извештају се истиче да недостатак јасних података о проблемима са слухом и стигматизација оних који од њих болују „често ограничавају приступ медицинској неги”.
СЗО инсистира на потреби успостављања провера „у стратешки важним тренуцима живота“ и подсећа да се већина болести уха могу излечити неинвазивним медицинским методама или хируршким захватима. Чак и ако је губитак слуха неповратан, процес рехабилитације, слушни апарати и кохлеарни имплант могу бити ефикасни за појединце. У извештају се посебно указује на податак о великом недостатку лекара специјалиста, оториноларинголога и аудиолога у земљама са ниским приходима, али светска организација приметила је и „неравномерну расподелу” истих специјалиста у државама са вишим и високим стандардом. СЗО због тога позива државе да прошире приступ услугама неге и лечењу проблема са слухом и предлаже исплатива улагања у ову медицинску грану јер „владе могу да очекују поврат инвестиција у износу од 16 долара на сваки уложени долар”.
(Извое Н1)